Scroll Top
zboże w magazynie

Jak przyznaje minister Czesław Siekierski, kaucje na wjeżdżające do Polski z Ukrainy zboże były i są niemożliwe do wprowadzenia.
Fot. Mexxicana z Pixabay

Jak przyznaje minister Czesław Siekierski, kaucje na wjeżdżające do Polski z Ukrainy zboże były i są niemożliwe do wprowadzenia.
Fot. Mexxicana z Pixabay

Kaucje na zboże z Ukrainy jednak niemożliwe?

Stwierdził to właśnie minister rolnictwa – zasłaniając się oceną Ministerstwa Finansów.

Projekt wprowadzenia kaucji za zboże wjeżdżające do Polski z Ukrainy zgłosili posłowie Koalicji Polskiej w lipcu 2022 roku.

Więcej:

Kaucje dla importerów z Ukrainy stworzą ochronę polskiego rolnictwa? 

Kaucje dla importerów z Ukrainy stworzą ochronę polskiego rolnictwa?

Przez całą kampanię wyborczą zarzucali rządowi PiS, że nie skorzystał z tej propozycji uregulowania rynku. Według ministra Roberta Telusa było to jednak niemożliwe, gdyż taką kaucję mogła wprowadzić tylko Unia Europejska.

Więcej:

Czy Polska może wprowadzić kaucje na zboże?

Czy Polska może wprowadzić kaucje na zboże?

Już po wyborach poseł Jarosław Sachajko bezskutecznie szukał poparcia – wśród posłów dawnej Koalicji Polskiej – dla dawnego projektu, chcąc go ponownie złożyć w Sejmie.

Teraz mamy gruntowne wyjaśnienie problemu dopuszczalności kaucji – sformułowane przez nowego ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z PSL w odpowiedzi na interpelację poselską.

Pytany „Czy zostanie wprowadzona kaucja w tranzycie ukraińskich art. rolnospożywczych?”, minister wyjaśnił:

„W ocenie Ministerstwa Finansów nie ma możliwości wprowadzenia rozwiązań prawnych ani innych działań, które pozwoliłyby na realizację postulatu środowisk rolniczych dotyczącego wprowadzenia kaucji w tranzycie towarów ukraińskich przez terytorium Polski. Realizacja wspomnianego postulatu stanowiłaby naruszenie traktatów europejskich (m.in. TFUE). Ponadto postulowane wprowadzenie <kaucji tymczasowej> nie jest i nie może być zabezpieczeniem, które składane jest na podstawie przepisów celnych na pokrycie istniejących lub potencjalnych długów celnych. Zabezpieczenia składane na podstawie przepisów celnych składane są na poczet należności celnych ciążących na importowanym towarze. Kaucja zaś nie posiada takiego charakteru.”

Trzeba dodać, że niezgodne z unijnymi przepisami jest też obecne rozwiązanie, co zaznaczył minister:

„Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 15 września 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych budzi zastrzeżenia zarówno Ukrainy, jak i Komisji Europejskiej. Zastrzeżenia dotyczą niezgodności z unijnymi traktatami, Układem o stowarzyszeniu UE-Ukraina, a także z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Dlatego też Polsce grozi wdrożenie przez KE procedury naruszeniowej, możliwość postępowań sądowych, jak i zastosowania retaliacji ze strony Ukrainy w postaci objęcia importu z Polski restrykcjami” – podał minister. Jak zastrzegł, do czasu wypracowania nowych rozwiązań Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie jednak opowiadać się za utrzymaniem w mocy tego rozporządzenia.

 

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!