Scroll Top
okrągły stół

Na spotkaniu obecni byli: minister i wicepremier, wiceministrowie (bez Janusza Kowalskiego i Krzysztofa Ciecióry) i ok. 50 przedstawicieli rolników. Pozostałych gości nie przedstawiono.
Fot. MP

Na spotkaniu obecni byli: minister i wicepremier, wiceministrowie (bez Janusza Kowalskiego i Krzysztofa Ciecióry) i ok. 50 przedstawicieli rolników. Pozostałych gości nie przedstawiono.
Fot. MP

Okrągły stół się przetoczył

Minister Kowalczyk przedstawił 11 propozycji działań, które przedyskutowano. O możliwości wprowadzenia wszystkich z nich mówiło się wcześniej, a niektóre nawet są już zatwierdzone przez Komisję Europejską.

Początek nie był obiecujący – najpierw przepychanki i popychanki przy drzwiach, spowodowane niechęcią Władysława Serafina z KZRKiOR do oddania telefonu – wymaganego, bo nikt nie miał prawa nagrywać spotkania, a Serafin sprzeciwiał się temu, pytając innych  uczestników obrad, czy na wezwanie ministra zdjęliby też buty – i uzyskał potwierdzenie. Telefon został za drzwiami.

Potem, po kwadransie obrad i wysłuchaniu wprowadzenia ministra, wyproszenie przez ministra dziennikarzy – bo przecież ani Putin, ani KE, ani nawet Ukraina nie mogą wiedzieć, co będzie omawiane. W tym momencie śmiali się już wszyscy uczestnicy spotkania. Za chwilę śmiali się ponownie, choć już bardziej gorzko, słuchając mocno pokrętnych i wykrętnych przeprosin i tłumaczeń ministra na temat jego przewidywań cenowych i dobrych rad udzielanych rolnikom w czasie żniw.

Ale w końcu są ministerialne „propozycje działań na rynku zbóż, które będą wprowadzane w celu stabilizacji sytuacji na tym rynku.” Na stronie internetowej MRiRW opublikowano ich po spotkaniu aż 11 z zapewnieniem, że przedstawił i poddał je pod dyskusję minister. Oto ta lista:

  1. Rząd RP wystąpi do Komisji Europejskiej o przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy.
  2. Wzmocnione zostają kontrole na granicy. Do czasu otrzymania wyniku badania transport zostaje wstrzymany.
  3. 600 mln złotych z budżetu krajowego trafi do producentów pszenicy i kukurydzy.
  4. Dodatkowe 520 mln złotych z rezerwy kryzysowej trafi do rolników. Będą uwzględnione pozostałe gatunki zbóż i rzepaku.
  5. Będą dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż w wysokości 100, 150, 200 zł do tony pszenicy lub kukurydzy w zależności od odległości od portów bałtyckich. Rząd RP wystąpi do Komisji Europejskiej o zgodę na udzielenie pomocy.
  6. Magazyny będą opróżnione przed żniwami poprzez zwiększenie eksportu m.in. na cele humanitarne do krajów Afryki. Proces skupu rozpocznie się najpóźniej 12 kwietnia 2023 r.
  7. Budowa silosów i magazynów będzie mogła odbywać się bez pozwoleń na budowę.
  8. Będą dopłaty do budowy silosów zbożowych.
  9. Będą preferencyjne kredyty płynnościowe dla rolników z oprocentowaniem w wysokości 2 proc. Akcja kredytowa to 10 mld złotych.
  10. Będą pożyczki płynnościowe z KOWR dla podmiotów skupowych.
  11. Do końca maja 2023 r. nastąpi nowelizacja ustawy o biopaliwach.

 

Czy trzeba było zwoływać okrągły stół, aby to ogłosić?

Posty powiązane

error: Content is protected !!