Scroll Top
malina na łyżce cukru

Czy rząd radzi sobie z sytuacją na rynkach rolnych?
Fot. Myriams-Fotos z Pixabay

Czy rząd radzi sobie z sytuacją na rynkach rolnych?
Fot. Myriams-Fotos z Pixabay

Trudna sytuacja w rolnictwie? A skądże!

Aktualne posiedzenie Sejm zaczął od wyrażenia zgody na wysłuchanie informacji ministra rolnictwa „w sprawie pogarszającej się sytuacji ekonomicznej polskich producentów rolno-spożywczych oraz wzrostu cen dla konsumentów”, o której przedstawienie wnosił Klub Parlamentarny Koalicja Polska.

Informacja już dzisiaj.

Ale to nie uspokoiło sytuacji na sali sejmowej.

Poseł Stefan Krajewski zwrócił się do premiera:

– Wzywam pana do tego, żebyście zablokowali granice przed napływem malin z Ukrainy, z Mołdawii, z innych krajów, bo producenci dostają poniżej 5 zł za kilogram malin w skupie. Nic nie zrobiliście. W kwietniu mówiliśmy o tym, że trzeba działać. Zacznijcie procedować nad ustawą o ochronie polskiego rolnictwa, którą złożyliśmy ponad rok temu. Ale wy tego nie potraficie zrobić i nie działacie. A dzisiaj urzędnicy w ministerstwie mają największe zadanie: napisać książkę dla pana ministra Telusa. Wszyscy najważniejsi urzędnicy piszą książkę dla pana ministra Telusa.

Głos zabrał wiceminister Janusz Kowalski i wezwał do współpracy w celu doprowadzenia do unijnej zgody na blokadę eksportu z Ukrainy – w szczególności malin.

– 42 tys. polskich plantatorów malin, którzy na 21 tys. ha w 2022 r. wyprodukowali 105 tys. t polskich malin, rzeczywiście patrzy z niepokojem w przyszłość. Dlaczego? Dlatego że w 2022 r. import mrożonych malin z Ukrainy do Polski wzrósł o 1/3, to było ponad 22 t. I kiedy patrzymy na dane z 2023 r. styczeń – kwiecień, to widzimy, że ten import wzrósł o kolejne 117%, do ponad 7 tys. t, tylko przez 4 miesiące przed sezonem – przyznał wiceminister.

Ale posłowie domagali się wystąpienia ministra Roberta Telusa.

I zabrał on głos.

– Wielu polityków opozycji występuje w programach i krzyczy, że ta sytuacja jest bardzo zła, że Telus sobie nie poradził, że Polska jest zalana zbożem, a to jest kłamstwo. To jest manipulacja, kolejna manipulacja, która służy tylko i wyłącznie Putinowi. Apeluję do wszystkich polityków – tak jak tu już było powiedziane – żeby w tej sprawie mówić jednym głosem. Każdy wasz fake news, który jest puszczany na Twitterze, służy Putinowi, każdy fake news – oświadczył.

I przeszedł do konkretów:

– Jeżeli chodzi o zboże, drodzy państwo, przez ostatnie 4 miesiące wyeksportowano z Polski ponad 4,5 mln t – stwierdził i dodał: – To jest wynik, który naprawdę cieszy wszystkich. 4,5 mln t zostało wyeksportowane. Jeżeli chodzi o rolników, wyeksportowano ok. 70% magazynów. To zalegało u polskiego rolnika. Zostało jeszcze ok. 30%. Dlatego jeszcze przedłużyliśmy, pani marszałek, drodzy państwo, ten skup promowany, do którego dopłaca się z polskiego budżetu, do 15 lipca. Idziemy na rękę rolnikom. Rozmawiamy z rolnikami. Ciągle jesteśmy z rolnikami. Nie jesteśmy z rolnikami tylko na dożynkach jak wy, tylko jesteśmy z rolnikami, kiedy jest trudno, kiedy jest tragedia, kiedy jest wojna.

Minister powtórzył też, że przeznaczono „ponad 15 mld zł na pomoc dla polskiego rolnika”.

Zapowiedział ogłoszenie „za parę godzin” informacji o skupie malin.

– Jedna ze spółek zaczyna skupować od dziś. Dziś będzie skupować. Nie jutro, tylko dziś zaczyna skupować – mówił.

Informacja została podana w Wiadomościach TVP.

Posty powiązane

error: Content is protected !!