Scroll Top
kontenery

Członkowie UE są w dalszym ciągu uzależnieni od europejskiego jednolitego rynku.
Fot. mrcolo z Pixabay

Członkowie UE są w dalszym ciągu uzależnieni od europejskiego jednolitego rynku.
Fot. mrcolo z Pixabay

UE w 2023 r. z nadwyżką w handlu towarami w wysokości 38 mld euro

W 2023 r. saldo handlu towarami w UE odnotowało nadwyżkę w wysokości 38 mld euro. Stanowi to duży kontrast w porównaniu z rokiem 2022, kiedy UE odnotowała deficyt w wysokości 436 miliardów euro, wynikający głównie ze zwiększonej wartości importu energii wynikającej z wysokich cen energii.

Informacje te pochodzą z danych o międzynarodowym handlu towarami opublikowanych niedawno przez Eurostat.

Przyczyną przekształcenia się salda z deficytu w 2022 r. w nadwyżkę w 2023 r. był gwałtowny spadek wartości importu spoza UE (-16% w porównaniu z 2022 r.). Spadek ten wynikał głównie ze spadków w przypadku „produktów energetycznych” (-34% w stosunku do 2022 r.) oraz „towarów przemysłowych klasyfikowanych głównie według materiału” (-21%). W przypadku obu produktów spadek był połączonym efektem spadku cen i spadku wolumenu.

Członkowie UE są w dalszym ciągu uzależnieni od europejskiego jednolitego rynku

Dane pokazują, że rynek wewnętrzny UE w dalszym ciągu zajmuje centralne miejsce w handlu towarami krajów UE, chociaż udział przepływów wewnątrzunijnych i pozaunijnych w całkowitym handlu towarami różnił się znacznie w poszczególnych krajach UE, co w pewnym stopniu odzwierciedla powiązania i położenie geograficzne.

Wśród członków UE największy udział w imporcie wewnątrzunijnym odnotował Luksemburg (90% całkowitego importu), natomiast najwyższy udział eksportu wewnątrzunijnego odnotowały Czechy (82% całkowitego eksportu).

Z kolei najniższy udział importu wewnątrzunijnego odnotowano w Irlandii (39% jej importu ogółem), głównie dlatego, że jej głównymi partnerami handlowymi są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Holandia jest krajem, który importuje głównie spoza UE, a eksportuje głównie wewnątrz UE, nadal odgrywając rolę głównego węzła wejściowego dla UE. Z kolei Cypr jest krajem eksportującym głównie poza UE, importującym głównie z UE. Wynika to głównie z położenia geograficznego, które ułatwia handel z Bliskim Wschodem.

 

 

Źródło informacji: Eurostat

Posty powiązane

error: Content is protected !!