Scroll Top
zaproszenie NSZZ 42 rocznica str2 (2)42. rocznica rejestracji NSZZ RI Solidarność

W Warszawie odbyły się ogólnopolskie obchody związane z 42. rocznicą rejestracji Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Złożenie wieńców pod tablicą pamiątkową poświęconą NSZZ RI „Solidarność” przy budynku Domu Chłopa na pl. Powstańców Warszawy rozpoczęło rocznicowe uroczystości. Następnie w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się specjalna konferencja. Natomiast przed siedzibą NIKiDW Instytut Pamięci Narodowej zorganizował wystawę “Tu rodziła się Solidarność Rolników”.

Konferencja rocznicowa

– Jan Paweł II powiedział, że „Solidarność to jeden z drugim, a nie przeciw drugiemu”. Jako rolnicy musimy o tym pamiętać. Musimy się jednoczyć i budować wspólnotę. Łączy nas dobro naszego rolnictwa. Wtedy, 42 lata temu ten ruch zwyciężył. Komuniści myśleli, że to “niezależny ruch chłopski” to tylko hasło, a Solidarność Rolników Indywidualnych pokazała, że można i trzeba walczyć w tej wielkiej sprawie – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że również jako związkowiec, będzie robić wszystko, żeby spełnić oczekiwania.

– Wiem, że tych oczekiwań jest wiele. Wyrastając z tego środowiska, wiem, że te postulaty, które zawsze tu ogłaszamy jako “Solidarność”, są najważniejsze – dodał minister Robert Telus.

– Kontaktuję się i rozmawiam z wami, aby brać od was pomysły – to wy jako rolnicy czynni wiecie co jest najbardziej potrzebne. Potrzebuję waszego wsparcia, waszej porady, merytorycznej dyskusji – apelował do związkowców minister.

Rejestracja

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych “Solidarność” został zarejestrowany 12 maja 1981 r. przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. Pierwszym przewodniczącym był Jan Kułaj (1958-2020)- rolnik z Cieszacina Wielkiego (ob. podkarpackie).

Obchody zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Źródło informacji: Gov.pl/MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!