Scroll Top
biznes znak zapytania garnitur

Coraz mniej osób bezrobotnych jest w Polsce
Fot. Tumisu z Pixabay

Coraz mniej osób bezrobotnych jest w Polsce
Fot. Tumisu z Pixabay

MRiPS o bezrobociu w marcu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i Eurostatu wskazują na niską stopę bezrobocia w Polsce.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje:

W marcu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,4 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

– To nieznacznie mniej niż w ubiegłym miesiącu i o 0,4 pkt. proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dowodzi to skuteczności działań osłonnych prowadzonych od wielu miesięcy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec marca 2023 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż w lutym br. i o 0,4 pkt proc. mniej niż w końcu marca 2022 r. Najniższą stopę bezrobocia w Polsce odnotowano w województwie wielkopolskim (3,2 proc.), a najwyższą (9,2 proc.) w województwie warmińsko-mazurskim.

W marcu br. w urzędach pracy zarejestrowano 848,3 tys. bezrobotnych. W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych spadła o 16,5 tys. osób, czyli o 1,9 proc. W rejestrach bezrobotnych w końcu marca 2023 r. było o 53,8 tys. (tj. o 6,0 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu marca 2022 r.

Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,7 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 0,7 tys. więcej niż w lutym 2023 r.

Dobrą sytuację na rynku pracy potwierdzają też dane Eurostatu. Stopa bezrobocia w Polsce w lutym br. wyniosła 2,8 proc. wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,6 proc. w strefie Euro. Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach, miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

Źródło informacji: MRiPS; PAP MediaRoom

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!