Scroll Top
wydatki UE samorząd

Kolejne województwa podpisują kontrakty programowe na lata 2021-2027
fot. angelo luca iannaccone z Pixabay

Kolejne województwa podpisują kontrakty programowe na lata 2021-2027
fot. angelo luca iannaccone z Pixabay

Podpisano kontrakt programowy dla Małopolski

Podpisano kontrakt programowy dla Małopolski, czyli dokument pomiędzy rządem a samorządem, który określa, na co zostaną przeznaczone fundusze UE na lata 2021-2027 – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Kontrakt programowy dla województwa małopolskiego podpisał marszałek Witold Kozłowski oraz minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Chodzi o sumę blisko 2,7 mld euro.

– Bardzo dziękuję panu ministrowi Grzegorzowi Pudzie za współpracę i troskę o sprawy Małopolski. Dzisiaj podpisałem kontrakt programowy dla Małopolski, który jest tym pierwszym dokumentem, który włącza nas w bezpośrednie negocjacje z Komisją Europejską. Dokument określa zasady i warunki dotyczące realizacji programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 – powiedział cytowany w  komunikacie marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Podpisanie uzgodnionego przez zarząd Województwa i ministra funduszy i polityki regionalnej dokumentu oznacza, że można już go negocjować z Komisją Europejską. Po jego zatwierdzeniu przez Brukselę będzie można dzielić pieniądze na poszczególne działania i rozpisywać konkursy.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wskazał, że środki zaplanowane w nowej perspektywie finansowej mają zostać przeznaczone na projekty m.in. z obszaru przedsiębiorczości, środowiska, transportu, infrastruktury, rynku pracy, edukacji i sprawiedliwej transformacji. Przypomniał, że 12 października br. odbędzie się ostatnia runda negocjacji programu regionalnego z Komisją Europejską.

W programie, który wyznacza ogólne kierunki podziału środków unijnych są też konkretne inwestycje o szczególnym znaczeniu dla rozwoju województwa, które mają być finansowane z programu regionalnego w sposób priorytetowy, co oznacza, że dla ich wsparcia nie będzie potrzebne rozpisywanie konkursów – to m.in. inwestycje w transport, kulturę i służbę zdrowia.

W poniedziałek zarząd województwa lubuskiego poinformował, że podpisał z rządem kontrakt programowy na lata 2021 – 2027, wcześniej taki dokument podpisały zarządy województw: dolnośląskiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, śląskiego, pomorskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz opolskiego.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!