Fot. gov.pl/MRiRW
Fot. gov.pl/MRiRW
Polskie rolnictwo będzie się dalej rozwijać
– Wiemy, że musimy dalej rozwijać polskie rolnictwo, że musimy przygotowywać programy, które to umożliwią – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus rozpoczynając dyskusję panelową dotyczącą rolnictwa, prowadzoną w ramach konwencji “Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”.
Minister zaznaczył, że Prawu i Sprawiedliwości zależy przede wszystkim na pokonaniu sytuacji, która powstała po wybuchy wojny na Ukrainie i wiąże się z wojną ekonomiczną oraz wojną gospodarczą.
– Musimy przygotować programy na różne kryzysy, musimy wprowadzić mechanizmy, które pozwolą nam radzić sobie z sytuacją, jaka wyniknęła z wojny w Ukrainie i z napływu jej towarów, ale pamiętać też, że z Ukrainą i jej towarami będziemy dalej żyć – mówił szef resortu rolnictwa.
Minister przypomniał, że dzięki naszym działaniom Unia Europejska zauważyła, co dzieje się w krajach przyfrontowych i korytarze solidarnościowe zostały wreszcie uruchomione.
– Rozmawiamy z Polakami. Wiemy i reagujemy szybko na obecną sytuację wojenną. Podejmujemy trudne decyzje, jak choćby ta mocno krytykowana z 15 kwietnia br. o zamknięciu granic. Dzięki niej UE otworzyła oczy na nasze problemy – zaznaczył minister Telus i dodał, że mechanizmy, które przygotujemy z Unią Europejską sprawią, że polski rolnik nie będzie tracił na transporcie żywności przez nasz kraj, tylko będzie na tym zarabiał i będzie na tym zarabiał także polski przedsiębiorca.
Minister Telus podkreślił, że aby rozwijać nasze rolnictwo konieczna jest odbudowa hodowli oraz odbudowa polskiego przetwórstwa.
Nawiązując do konieczności odbudowy polskiej hodowli minister Telus przypomniał negatywny wpływ, jaki na polską hodowlę trzody chlewnej wywarła epidemia ASF.
– Musimy wspólnie wypracować i realizować konkretne cele. Mamy kryzys spowodowany ASF, ale mamy i wdrażamy program odbudowy hodowli. Gdybyśmy mieli ją na wysokim poziomie, nie mielibyśmy problemu ze zbożem. Potrzebujemy hodowli tak rozwiniętej, żeby nam zrównoważyła produkcję zboża. Kładziemy na to mocny nacisk i już to robimy. Ekoschemat dobrostan zwierząt to kontynuacja tej odbudowy – mówił minister Telus.
Minister podkreślił, że problemy z opłacalnością produkcji rolnej to także skutek tego, że nie mamy polskiego przetwórstwa.
– Zostało ono sprzedane w czasie transformacji. Będziemy odbudowywać polskie przetwórstwo. Polski rolnik nie decyduje o cenach swojej produkcji, decyduje koncern, który przychodzi i skupuje. My to zmienimy – informował szef resortu rolnictwa.
Minister podkreślał, że polskie rolnictwo jest bardzo ważnym działem gospodarki, a priorytetem na wsi jest prowadzenie gospodarki rolnej.
– Zapraszamy na wieś wszystkich, ale pamiętajmy, że wieś ma być dla polskiego rolnika. Nikomu nie może przeszkadzać piejący kogut, czy pracujący kombajn. Rolnicy muszą mieć komfort pracy na swoich gospodarstwach – podkreślił minister Robert Telus.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że w rozwoju polskiego rolnictwa ważną do spełnienia rolę mają Ośrodki Doradztwa Rolniczego.
– Chciałbym, żeby wiedza, którą doradcy zdobywają na uczelniach rolniczych, czy współpracując z instytutami naukowymi, była przekazywana “do rąk” rolnika – podkreślił minister.
Przypomniał także, że w związku z nowelizacją przepisów rolnicy przechodzący na emeryturę nie muszą już rezygnować z posiadania swojego gospodarstwa. Minister informował, że podwyższone zostały emerytury dla rolników, a kwota wzrosła prawie dwukrotnie.
– Polskie rolnictwo to są wartości, to fundament gospodarki. Nasz eksport produktów rolnych jest gigantycznie duży, to prawie 48 mld euro. Na tę liczbę składa się żywność najlepszej jakości, żywność, która ma swoją wysoką markę w Europie – podkreślił minister Telus.
W panelowej dyskusji uczestniczyli także: dr Aleksandra Hadzik prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, prof. dr hab. Bożena Łozowicka z Instytutu Ochrony Roślin – PIB, dr Ryszard Zarudzki dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, prof. dr hab. inż. Artur Hugo Świergiel z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego-PIB. Panel moderowała dr Ewa Markowska-Bzducha wójt gminy Wolanów, w powiecie radomskim.
– Cieszę się, że ostatnio przeprowadziłem wiele rozmów z rolnikami. Jestem otwarty na wnioski i uwagi, bo wiem, że razem działamy na rzeczy silnej Polski – podsumował dyskusję minister Robert Telus.
Źródło informacji: gov.pl/MRiRW