Scroll Top
woda

Potrzebna jest edukacja społeczeństwa dotycząca różnych aspektów obiegu wody w środowisku.
Fot. Pexels z Pixabay

Potrzebna jest edukacja społeczeństwa dotycząca różnych aspektów obiegu wody w środowisku.
Fot. Pexels z Pixabay

Prof. Górniak: rozumienie roli i znaczenia hydrosfery w naszym życiu jest niepełne

– Powołanie na Podlasiu regionalnej Akademii Wody, a na jeziorze Wigry pływającej całorocznej stacji monitoringu wodnego – postuluje prof. dr hab. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

W ocenie badacza potrzebna jest edukacja społeczeństwa dotycząca różnych aspektów obiegu wody w środowisku.

– Społeczeństwo – poprzez rozwój nauki – musi być dobrze poinformowane, aby poprawnie rozumiało otaczające nas środowisko i podejmowało racjonalne decyzje gospodarcze; wiedziało, jakie rozwiązania stosować, aby istnienie cywilizacji było niezagrożone – powiedział w rozmowie z PAP i serwisem Nauka w Polsce prof. Andrzej Górniak, kierownik Zakładu Hydrobiologii i Katedry Ekologii Wód Wydziału Biologii UwB, uzasadniając pomysł utworzenia regionalnej Akademii Wody na białostockiej uczelni.

Jego zdaniem, „rolą nauki są działania na rzecz edukacji, ale także wskazywanie zgodnych z ekorozwojem kierunków aktywności człowieka, niezagrażających przyszłym pokoleniom”.

– To są oczekiwania ludzi młodych, co widzimy i słyszymy podczas licznych wystąpień publicznych i wszelkich protestów klimatycznych i proekologicznych – dodał.

 

Źródło informacji: Nauka w Polsce; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!