Scroll Top
euro

Województwo lubelskie jest w Polsce czwartym regionem pod względem wielkości przyznanych środków z UE
Fot. Alexa z Pixabay

Województwo lubelskie jest w Polsce czwartym regionem pod względem wielkości przyznanych środków z UE
Fot. Alexa z Pixabay

Marszałek lubelskiego: na dofinansowania z UE ogłosiliśmy już 33 konkursy

W obecnej perspektywie Funduszy Europejskich dla Lubelskiego udało się wynegocjować z KE prawie 2,5 mld euro, a pula środków w już ogłoszonych konkursach to 2,37 mld zł.

– Ogłosiliśmy już 33 konkursy na dofinansowania z funduszy europejskich w sumie na 2,37 mld zł, a do 2 kw. 2024 chcemy uruchomić konkursy na ponad 5 mld zł – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Marszałek Stawiarski przypomniał, że w obecnej perspektywie Funduszy Europejskich dla Lubelskiego Udało się wynegocjować z KE prawie 2,5 mld euro, a pula środków w już ogłoszonych konkursach to 2,37 mld zł. Podkreślił, że samorząd województwa chce, by dofinansowania jak najszybciej trafiły do beneficjentów.

– Mam nadzieję, że Fundusze Europejskie dla Lubelskiego bardzo mocno przyczynią się do rozwoju województwa, bo chcemy jak najwięcej, jak najszybciej tych pieniędzy przekazać potencjalnym beneficjentom – przypomnę, że do 2 kw. 2024 roku będziemy chcieli już uruchomić kwotę ponad 5 mld zł – poinformował.

Wyjaśnił, że w obecnej perspektywie środków europejskich Lubelskie stawia m.in. na odnawialne źródła energii, projekty dotyczące neutralności klimatycznej, walki z globalnym ociepleniem, ale także na sprawy związane z pomocą dla seniorów, projekty związane z kształceniem: ogólnym i zawodowym, organizacją żłobków i przedszkoli, wsparciem przedsiębiorczości oraz innowacyjną gospodarką.

– Te konkursy są już trwają, 33 konkursy są już ogłoszone do końca 2 kw. będzie ogłoszonych kolejnych chyba 50 – w sumie ponad 80 konkursów ma być ogłoszonych. Jak są już ogłoszone konkursy to będą podpisywane sukcesywnie umowy i pieniądze będą trafiać do beneficjentów – dodał.

Województwo lubelskie jest w Polsce czwartym regionem pod względem wielkości przyznanych środków z UE – program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 opiewa na 2,43 mld euro. Pierwsze nabory w konkursach na dofinansowania w FE ruszyły na Lubelszczyźnie pod koniec marca br.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Posty powiązane

error: Content is protected !!