Scroll Top
uścisk rąk

Czy kandydaci na posłów i senatorów mają możliwość działania na rzecz rolników?
Fot. huengsoon z Pixabay

Czy kandydaci na posłów i senatorów mają możliwość działania na rzecz rolników?
Fot. huengsoon z Pixabay

Kto może zająć się rolnictwem w nowym Sejmie?

Wybory parlamentarne zaplanowano na 15 października i główne komitety wyborcze ogłosiły już wstępne listy swoich kandydatów na posłów. Pełne listy będą znane za kilka dni.

Aktualny skład Sejmu już nie zaplanował posiedzenia plenarnego. Przed nami wybory do Sejmu X kadencji. Poznaliśmy – przynajmniej niepełne – listy kandydatów wystawionych do wyborów przez największe komitety.

Komitetów wyborczych zgłosiło się do Państwowej Komisji Wyborczej niemało, kilku PKW odmówiła rejestracji, lista zgłoszonych komitetów liczy 94 pozycje, a ostatecznie jest 85 komitetów wyborczych.

Nie wszystkie mają zamiar wystawić kandydatów do obu izb. Na przedstawienie pełnych list mają jeszcze trochę czasu – termin upływa 6 września 2023 r. do godz. 16:00.

Są już jednak listy tych najbardziej znanych komitetów – nieostateczne jednak i niepełne.

Można na nich znaleźć nazwiska osób związanych ze wsią i rolnictwem.

Niewiele jest jednak zapowiedzi działań z tej dziedziny, przedstawianych dotychczas przez komitety i kandydujących na posłów i senatorów. Te przedwyborcze „pójdą w eter” dopiero od 30 września, kiedy to rozpocznie się nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze.

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

Znalazł się na jego listach Leszek Ryszard Galemba – teraz jako kandydat do Senatu – obecnie kierujący pracami sejmowej Komisji Rolnictwa. Jest też jego poprzednik – a teraz minister – Robert Telus. O poselski mandat zabiegają również inni obecni członkowie KRiRW: Zbigniew Dolata i Ryszard Bartosik (wiceminister rolnictwa), Rafał  Romanowski i Anna Gembicka (też wiceministrowie), Grzegorz Wojciechowski, Jan Krzysztof Ardanowski, Teresa Pamuła.

Z list PiS kandyduje także obecny poseł Kukiz15 Jarosław Sachajko.

Mamy też Halinę Szymańską w roli kandydatki do Senatu, z zawodu lekarza weterynarii, obecnie ponownie prezesującą ARiMR, a w przeszłości kierującą pracami Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy i kilkakrotnie bezskutecznie ubiegającą się o mandat poselski.

Do Sejmu kandyduje Edward Kosmal z Solidarności RI (nie uzyskał mandatu w wyborach do Senatu w 2019, choć miał 96 628 głosów). Jest rolniczka i ekolożka Danuta Pilarska,  a także Tytus Czartoryski – rolnik i leśnik, członek KSS KOR i Solidarności RI.

Na listach nie ma obecnej poseł Teresy Hałas, niedawnej przewodniczącej Solidarności RI, jest jednak senator Jerzy Chróścikowski, wieloletni senator i szef Solidarności RI.

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

Z tej listy kandyduje Dorota Niedziela, obecna poseł i wiceprzewodnicząca KRiRW.

Start  zapowiada też Kazimierz Plocke, wiceminister i długoletni poseł z KRiRW.

Poza tym start zapowiada Maria Ancipiuk, rolnik i Krassowska Marta, inżynier rolnictwa. Jest Raś Andrzej – inżynier zootechnik, Drozdowski Józef – inżynier rolnictwa.

Największą sensacją tej listy okazał się Michał Kołodziejczak, rolnik z Orzeżyna, kandydujący jako członek partii politycznej Ruch Społeczny Agrounia TAK. Na listy wyborcze trafiła też jego współpracowniczka z tej samej partii Natalia Żyto,  dziennikarka.

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI – POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Zapowiadają udział w wyborach obecni posłowie Marek Sawicki (długoletni minister rolnictwa), Władysław Kosiniak-Kamysz (kierujący PSL), Mirosław Maliszewski.

W wyborach do Sejmu kandyduje też rolnik z PSL Kołodziej Zbigniew i bezpartyjna rolniczka Izabela Stajkowska.

Inne komitety

Jako inżynier rolnik przedstawia się kandydująca na posła z Nowej Lewicy Krystyna KUBICKA-SZTUL.

Komitet Bezpartyjni Samorządowcy wystawił deklarującą się jako rolnik Dorotę Wysokińską i Jerzego Wojciecha Sochę, inżyniera mechanizacji rolnictwa.

Konfederacja Wolność I Niepodległość zgłosiła 5 rolników, są to: Sławomir Andrzej Chmiel, Jerzy Obidziński, Robert Jędrzejewski, Anna Marzena Kuffel, Iwona Katarzyna Kowalik.

Posty powiązane

error: Content is protected !!