Scroll Top
uścisk dłoni tryby w tle


Czy zasad udzielania nagród za wyborczą frekwencję nie należało przygotować i przedstawić przed wyborami?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay


Czy zasad udzielania nagród za wyborczą frekwencję nie należało przygotować i przedstawić przed wyborami?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

To co z powyborczą „pomocą profrekwencyjną”?

MSWiA zapewnia, że powyborcze nagrody trafią na remizy strażackie, MRiRW ma pieniądze dla KGW. A rząd zapowiadał środki za frekwencję także dla zespołów ludowych, orkiestr dętych i klubów sportowych.

Przypomnijmy: rząd na początku listopada postanowił przeznaczyć miliard złotych na dofinansowanie KGW, orkiestr dętych i klubów sportowych w gminach do 20 tys. mieszkańców, które miały przekraczającą 60 proc. frekwencję w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Zapowiadano po 250 tys. dla gmin – na KGW, ale i kolejne 250 tys. na działalność zespołów sportowych. Poza tym mln na remizy dla gminy z najwyższą frekwencją w powiecie.

Więcej:

MRiRW: święto demokracji – dodatkowe środki dla gmin

Miliard na zadęcie

Potem przyszedł czas realizacji – a z nim dziwny brak informacji.

MRiRW przygotowało projekt rozporządzenia, dotyczący wsparcia dla KGW. Innych zapowiedzi nie ma.

Więcej o projekcie MRiRW:

Kiedy pieniądze za frekwencję wyborczą?

W projekcie MRiRW mówi się tylko o „pomocy” dla KGW – ma trafić na ten cel 532,7 tys. zł, a więc ponad połowa planowanej przez rząd kwoty.

Co z resztą?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdziło właśnie informacje wcześniej udzielone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dotyczące programu „Bitwa o remizy”.

Podano: „informujemy, że program profrekwencyjny <Bitwa o remizy> został przygotowany przez MSWiA we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Beneficjentami programu będą ochotnicze straże pożarne z wygranej gminy. Otrzymają one do jednego miliona złotych na remont i wyposażenie remiz strażackich. Część środków finansowych na ten program została uwzględniona w projekcie ustawy budżetowej na 2024 rok, a pozostała część jest w dyspozycji Ministra Klimatu i Środowiska.

Główne zasady finansowania OSP określa ustawa o ochotniczych strażach pożarnych, a Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji może również przekazać środki budżetowe z części 42 – Sprawy wewnętrzne na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi również prace nad programem priorytetowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który obejmuje dofinansowanie określonych inwestycji.”

Zatem nic nowego.

Więcej o tej pomocy:

Miliard zł premii za frekwencję wyborczą odbiorą tylko KGW?

Miliard zł premii za frekwencję wyborczą odbiorą tylko KGW?

Nowe jest odesłanie po dalszą informację – nowe i po raz kolejny zaskakujące. Bo MSWiA, podobnie jak wcześniej CIR, odsyła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi po informacje dotyczące wsparcia finansowego działalności kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych lub orkiestr dętych. A MRiRW w przygotowanym rozporządzeniu uwzględniło tylko KGW, do wypłaty pieniędzy tylko na rzecz KGW szykuje się też ARiMR. Zgubiono zespoły ludowe i orkiestry dęte? A może rząd uważa, że KGW to także zespoły i orkiestry?

MSWiA widzi też miejsce do działania w tym zakresie dla Ministerstwa Sportu i Turystyki, które miałoby przygotować zasady wspierania profrekwencyjnego dotyczące zespołów sportowych i lokalnych klubów sportowych.

Ciekawy trop, tyle że MSiT już od 7 grudnia nie odpowiada na pytania przesłane w tej sprawie – zatem wnioskuję, że jednak nie ma nic do powiedzenia.

Czy zasad udzielania nagród za wyborczą frekwencję nie należało przygotować i przedstawić przed wyborami?

Posty powiązane

error: Content is protected !!