Fot. Podczas uroczystości dożynkowych (fot. MRiRW)
Fot. Podczas uroczystości dożynkowych (fot. MRiRW)
DożynkiPrezydenckie2023
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odebrali z rąk starostów Doroty Kosowskiej i Jacka Kowalika chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zborów.
– Obiecuję go dzielić tak, by go wszystkim w Polsce starczyło i nikomu nie zbrakło – powiedział Prezydent odbierając bochen chleba.
To już 9 dożynki organizowane przez Prezydenta Andrzeja Dudę. W dzisiejszych uroczystościach uczestniczyli między innymi minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, sekretarz stanu Ryszard Bartosik oraz komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, a także szefowie instytucji pracujących na rzecz rolnictwa i przedstawiciele związków oraz organizacji rolniczych.
Bezpieczeństwo żywnościowe
– Bezpieczeństwo żywnościowe, samowystarczalność żywnościowa Polski jest ogromną zasługą tego trudu, pracy rolnika, który uświęca ten chleb, który symbolicznie mi przed chwilą przekazano – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda.
Prezydent zwrócił uwagę na znaczenie polskiego rolnictwa i pracy rolników w czasie pandemii, kiedy to ani przez moment nie zabrakło w Polsce żywności.
– Wraz z naszymi rolnikami i dzięki naszym rolnikom przetrwaliśmy trudne momenty, które były w ostatnim czasie – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.
Zboże z Ukrainy
Prezydent RP Andrzej Duda przypomniał, że obowiązkiem polskiego rządu jest ochrona polskiego rolnika. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska jest w awangardzie udzielania pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy i to nie tylko w zakresie militarnym czy finansowym.
– Myślę także o sercu, o wyciągniętej dłoni, o ciepłych emocjach, których tak wiele państwo z siebie daliście – podkreślił Prezydent RP.
W ocenie Głowy Państwa to oligarchiczne, potężne gospodarstwa, holdingi rolne produkują skalę przemysłową i chcą wywieźć ziarno za granicę i jej jak najszybciej sprzedać, a zwykli rolnicy z Ukrainy nie mają z tym nic wspólnego.
Dlatego według niego niezbędna była zdecydowana reakcja polskiego rządu.
– Nie mogło się bez tej interwencji obyć, bo kwestia dotyczy żywotnego interesu naszych rolników, ogromnej części naszego społeczeństwa, niezwykle ważnej, a także, w efekcie, bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, tym bardziej, że nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest to sytuacja wyłącznie czasowa, związana z wojną – stwierdził Prezydent RP Andrzej Duda.
– Chcę z całą mocą podkreślić, i mówię to do polskich rolników i polskiego społeczeństwa – proszę żebyście winą za tę sytuację nie obarczali obywateli Ukrainy, zwykłych ludzi, tych zwłaszcza, którzy przybyli do naszego kraju po to, by schronić się tutaj przed wojną, którzy ratowali się przybywając do nas, i którym udzielaliśmy i udzielamy pomocy – zaapelował Prezydent Andrzej Duda.
Miłość rolnika do ziemi
– Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość. W chwilach wielkich zagrożeń, w momentach najbardziej dramatycznych w dziejach narodu ta miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie – przypomniał słowa Świętego Jana Pawła II minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zwracając się do uczestników prezydenckich dożynek.
Czas Dziękczynienia
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że dożynki to czas dziękczynienia, czas kiedy dziękujemy rolnikom za ich trud.
– Pragnę podziękować rolnikom. Za miłość do naszej wiary, za szacunek, bo kiedy rolnik wychodzi w pole rozpoczyna pracę znakiem krzyża. Za te wartości bardzo dziękuję, za szacunek i miłość do ziemi – dziękował minister Robert Telus.
– Rolnik wie, że matka ziemia, która daje plony, jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Wojna za naszą wschodnią granicą pokazała, że bezpieczeństwo żywnościowe jest równie ważne, co bezpieczeństwo militarne czy energetyczne. Bezpieczeństwo żywnościowe zawdzięczamy właśnie rolnikom – dodał szef resortu rolnictwa.
Minister dziękował również za wsparcie ze strony Prezydenta RP w realizacji podejmowanych przez rząd działań na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa.
Szef resortu rolnictwa dziękował Głowie Państwa również za wsparcie na arenie międzynarodowej w kwestii podejmowanych decyzji o zakazie importu zboża z Ukrainy na terytorium Polski. Minister Dziękował za wyjaśnianie, że podejmowane o embargu decyzje nie są skierowane przeciwko Ukrainie a jedynie w interesie Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej.
Tranzyt jest realizowany, bo zboże z Ukrainy powinno trafiać do potrzebujących, aby nie cierpieli oni głodu – podkreślił minister Robert Telus zwracając jednocześnie uwagę, że takie działanie chroni równocześnie polski rynek i polskiego rolnika.
Pomoc dla rolników
– Wiemy, że pomoc rolnikom w trudnych czasach to nasz obowiązek – zapewnił minister Robert Telus.
Przypomniał, że na ten cel przeznaczono 15 mld złotych. Jest to pomoc zbożowa, paliwowa, nawozowa, czy na budowę silosów.
– Wsparcie otrzymają też rolnicy, którzy ucierpieli z powodu kataklizmów: gradu, przymrozków czy huraganu. Taką decyzję rząd podjął w piątek – poinformował minister.
– Wiemy że to nasza odpowiedzialność, żeby pomóc rolnikom w trudnych czasach, to nasz obowiązek – dodał szef resortu rolnictwa.
– Nasze wartości to miłość do ziemi, Boga, tradycji, do naszych korzeni, do Polski. Boże błogosław polskiej wsi, polskim rolnikom, naszej wolnej niepodległej Rzeczypospolitej – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Odbudowa polskiego przetwórstwa
Minister zwrócił uwagę, że jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia.
– Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa. Bardzo ważne było stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Bo dziś niestety rolnik nie decyduje o cenie swojego produktu. O cenie decydują wielkie koncerny. Dlatego przeznaczamy tak duże środki – ponad trzy miliardy złotych z Krajowego Planu Odbudowy na odbudowanie polskiego przetwórstwa, aby polski rolnik, a nie zagraniczne koncerny mógł decydować o cenie produktu rolnego – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Zwrócił przy tym uwagę, że ważną role w tym procesie ma do odegrania program Lokalna półka.
– Spowoduje on, że koncerny będą musiały sprzedawać polski produkt. Ważne jest także otwarcie polskich sieci handlowych – to jest cel ważny dla siły polskiego rolnictwa – stwierdził minister Robert Telus.
Tranzyt zboża z Ukrainy
Minister odniósł się również do decyzji Komisji Europejskiej, która nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże.
– 15 kwietnia zmieniliśmy bieg historii, bo otworzyliśmy polityczne oczy Unii Europejskiej na to, co się działo – przypomniał szef resortu rolnictwa.
Zwrócił też uwagę, że decyzję o embargu na ukraińskie zboże niektórzy oceniali jako kontrowersyjną.
– Korytarze tranzytowe działały świetnie. Jednak 15 września Komisja Europejskka podjęła decyzję polityczną, nie merytoryczną i dlatego wprowadziliśmy zakaz importu. Nie pozwolimy, aby ukraińskie zboże wpłynęło na rynek polski, bo to zakłóca nasz rynek. Niech płynie tam, gdzie jest potrzebne i w tym pomożemy – zapewnił minister Robert Telus.
Konkursy o najładniejszy wieniec i dla kół gospodyń wiejskich
Dzień wcześniej Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda spotkała się z uczestnikami dwóch konkursów: o najładniejszy wieniec i dla kół gospodyń wiejskich.
W pierwszym konkursie uczestniczyły grupy z czternastu województw. Wińce oceniała komisja pod przewodnictwem doradcy Prezydenta RP dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej.
Zwyciężył wieniec z Kostomłotów w województwie świętokrzyskim. Nagrodę wręczył Prezydent RP Andrzej Duda.
Natomiast koła gospodyń wiejskich rywalizowały w ramach hasła przewodniego jakim były zwyczaje żniwne i dożynkowe. Ich zmagania miały miejsce w lipcu w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca “Mazowsze”. Pierwsze miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolu z województwa pomorskiego. Nagrodę wręczyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.
Trwa realizacja zakończonego 30 czerwca 2023 r. naboru wniosków dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy sprzedali je uprawnionemu podmiotowi od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r.
Posłowie Konfederacji zachęcali w Sejmie wszystkich konsumentów do przyłączenia się do niego. Polak w Polsce gospodarzem. Oddajmy ziemię rolnikom, a nie ekoterrorystom – wskazują.
A kto opóźnia pomoc, daje ją… dłużej. Ministerstwo Rolnictwa wprowadza nową-starą pomoc na rynku zbóż i oleistych – zatwierdzanie jej w Komisji Europejskiej jeszcze potrwa… Inne przepisy trzeba natomiast uzupełnić – to też ma skutki w postaci opóźnienia zapowiadanej pomocy. Jeszcze inna pomoc nie została notyfikowana – a więc wnioski o nią nie mogą być zbierane.
Wczoraj szef resortu rolnictwa rozmawiał z liderami Ogólnopolskiego Protestu Rolników. W spotkaniu, zorganizowanym w formie wideokonferencji, uczestniczyło ponad 60 rolników. Ministrowi towarzyszył prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
Wczorajsze posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli było poświęcone ważnym sprawom związanym z rolnictwem i rybołówstwem. Polskiej delegacji przewodniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
O roli technologii w sektorze rolno-spożywczym dyskutowali unijni ministrowie ds. rolnictwa podczas nieformalnego spotkania w Cordobie 4-5 września 2023 r.
Premier Donald Tusk wziął udział w Szczycie Rolniczym w Warszawie. Podczas spotkania z rolnikami szef rządu zadeklarował, że polski rząd zrobi wszystko, aby ochronić polskie rolnictwo.