Scroll Top
ukraine-7058226_1280

Fot. bookdragon z Pixabay

Fot. bookdragon z Pixabay

KPRM: W Warszawie o planach UE na kolejne lata

Przewodniczący Rady Europejskiej, Sekretarz Generalna RE oraz sześciu liderów państw odwiedziło Warszawę, aby wspólnie omówić plany UE na nadchodzące 5 lat.

Spotkanie Premiera Donalda Tuska z zagranicznymi liderami odbyło się w ramach konsultacji “Strategic Agenda”. Przywódcy omówili m.in. kwestie bezpieczeństwa granic i dalsze wsparcie dla Ukrainy.

Premier Donald Tusk odbył także rozmowy dwustronne z Przewodniczącym RE, Premier Estonii i Premierem Luksemburga.

Agenda strategiczna Unii Europejskiej na kolejne lata

Spotkanie liderów w Warszawie jest kolejnym etapem konsultacji na temat priorytetów UE na kolejne 5 lat.

– Bardzo się cieszę, że to właśnie nieprzypadkowo w Warszawie dochodzi do spotkania, które jest poświęcone agendzie strategicznej Unii Europejskiej. Nasza stolica jest miejscem szczególnym z punktu widzenia całej Europy. O tym decyduje zarówno pozycja Polski, jak i szczególna sytuacja, w jakiej znalazł się cały kontynent – powiedział podczas spotkania z mediami Premier Donald Tusk.

– Poprzednim razem, analogiczne spotkanie organizowaliśmy pięć lat temu, kiedy Pan przewodniczył Radzie Europejskiej (…) Dzisiaj mieliśmy zadecydować, jakie przyjmiemy główne kierunki, które sprawią, że Europa będzie silniejsza i odporniejsza. W tym celu potrzebne nam priorytety – bezpieczeństwo i obrona – zaznaczył Przewodniczący Charles Michel.

Aby rozmawiać o najważniejszych kwestiach dla Wspólnoty, do Polski oprócz Przewodniczącego RE przyjechali:

– Premier Estonii Kaja Kallas,

– Premier Finlandii Petteri Orpo,

– Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis,

– Premier Hiszpanii Pedro Sanchez,

– Premier Luksemburga Luc Frieden,

– Premier Irlandii Simon Harris,

– Sekretarz Generalna Rady Europejskiej Thérèse Blanchet.

Bezpieczeństwo naszych granic

Szef polskiego rządu nie ma wątpliwości, że kwestie bezpieczeństwa, związane szczególnie z nielegalną migracją, będą dla Polski priorytetem.

– Słowo bezpieczeństwo jest tutaj kluczem. Chcę z całą mocą podkreślić, że dziś i w czasie polskiej prezydencji będziemy pracowali nad bezpieczeństwem związanym z nielegalną migracją – powiedział Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów zwrócił także uwagę, że w ostatnim czasie wzrosła liczba prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej.

– My dzisiaj w Polsce odczuwamy, co tak naprawdę znaczy połączenie agresywnej, wrogiej polityki ze strony Kremla i Białorusi. Chodzi o połączenie ich możliwości państwowych z falą nielegalnej migracji – podkreślił szef polskiego rządu.

Dalsza pomoc walczącej Ukrainie

Wśród tematów spotkania znajduje się również kwestia dalszego udzielania wsparcia walczącej Ukrainie. Musi mieć ono charakter wielowymiarowy – polityczny, wojskowy, ekonomiczny i humanitarny. – Jesteśmy państwem de facto frontowym, więc jeśli chcemy pomóc całej Europie, to musimy wspólnie – nie tylko Polska – pomóc Ukrainie – podkreślił Donald Tusk.

– Musimy wspierać Ukrainę, jak najbardziej jest to możliwe. Musimy więcej inwestować w obronność, rozwijać swoje zdolności obronne i wspierać europejską bazę przemysłową – zaznaczył Przewodniczący Charles Michel.

Według szefa polskiego rządu, rośnie świadomość europejskich liderów na temat tego, że agresja Rosji na Ukrainę jest zagrożeniem dla całego kontynentu.

– Nawet Hiszpania i Portugalia dobrze rozumieją, że to nie jest daleko, że jeśli jesteśmy jedną Europą to znaczy, że wojna jest u naszych bram. I dlatego będziemy szukać wszystkich możliwości jak wesprzeć Ukrainę i jak wesprzeć państwa, które są najbardziej narażone na konsekwencje tej wojny – powiedział D. Tusk.

Spotkanie w Warszawie to przykład zmiany myślenia o Europie i jej roli w zmieniającym się świecie – szczególnie pod względem bezpieczeństwa.

 

Źródło informacji: KPRM; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!