Scroll Top
Parlament Europejski

Jaki jest wkład PE i organizacji rolniczych w prace KE?
Fot. Erich Westendarp z Pixabay

Jaki jest wkład PE i organizacji rolniczych w prace KE?
Fot. Erich Westendarp z Pixabay

Jak rolniczy europosłowie wspierają komisarza Wojciechowskiego?

Przewodniczący Komisji Rolnictwa PE wystosował do Komisarza Janusza Wojciechowskiego list po debacie z przedstawicielami sektora, która odbyła się 13 lutego w ComAGRI.

Na jakie wsparcie europosłów zajmujących się rolnictwem może liczyć komisarz Wojciechowski? Czy lobbujące organizacje (te polskie robią to za pieniądze z budżetu państwa) dają mu wsparcie?

 

Więcej o obradach tej komisji:

Komisja Rolnictwa PE o Ukrainie

Komisja Rolnictwa PE o Ukrainie

Poniżej list, który przewodniczący Komisji Rolnictwa PE Norbert Lins 20 lutego 2024 skierował do komisarza Janusza Wojciechowskiego po obradach tej komisji:

List Linsa do Wojciechowskiego

Parlament Europejski

 

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Przewodniczący

 

IPOL-KOM-AGRI D (2024)5416

Szanowny Panie Komisarzu!

Podczas ostatniej sesji w Strasburgu członkowie komisji AGRI uważnie wysłuchali komisarza Sefcovica w debacie plenarnej na temat reakcji Komisji na trudności napotykane obecnie przez europejską społeczność rolniczą. Biorąc pod uwagę krytyczny charakter sytuacji, ubolewamy nad Państwa nieobecnością i brakiem udziału w debacie.

Miło było jednak usłyszeć, że zamierza Pan przedstawić inicjatywę mającą na celu uporanie się z niektórymi z najbardziej oczywistych trudności, z jakimi boryka się obecnie europejska społeczność rolnicza. Ze względu na pilny charakter sprawy członkowie komisji AGRI postanowili w krótkim terminie zaprosić Lambert (COPA), Lennarta Nilssona (COGECA), Petera Meedendorpa (CEJA) i Geneviève Savigny (La Via Campesina) na posiedzenie komisji, które odbyło się w dniach 12–13 lutego, aby wysłuchać z pierwszej ręki, co ich zdaniem należy zrobić.

Opierając się na tej wymianie i odzwierciedlając szerszą debatę w środowisku rolniczym w naszych państwach członkowskich, większość koordynatorów komisji AGRI zleciła mi przekazanie Państwu zestawu sugestii dotyczących natychmiastowych i konkretnych działań:

  • Poszanowanie zasady pomocniczości: Uproszczenie procedur zatwierdzania przez Komisję dostosowań krajowych planów strategicznych przez państwa członkowskie, ograniczając rolę Komisji do ochrony podstawowych zasad ram prawnych UE;
  • Rozważ elastyczną warunkowość: Rozpoczęcie pilnej procedury ustawodawczej w celu dostosowania zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska 6, 7 i 8 (tj. zniesienia limitów ustanowionych dla kukurydzy i pszenicy) do końca 2027 r., przy jednoczesnym zapewnieniu państwom członkowskim większej elastyczności w zakresie kar;
  • Uczciwa konkurencja: Promowanie klauzul lustrzanych we wszystkich umowach handlowych, obecnych i przyszłych, w tym przejrzyste monitorowanie wdrażania tych klauzul zgodnie ze zmianami na rynku;
  • Sprawiedliwy łańcuch dostaw: Dokonanie przeglądu dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych (UTP) w oparciu o informacje zwrotne od sektora rolnictwa w celu wywarcia rzeczywistego wpływu, przy jednoczesnym ustanowieniu mechanizmu uczciwego przekazywania cen w całym łańcuchu wartości;
  • Wspieranie współpracy: Aktywne promowanie działań zbiorowych i współpracy między partnerami sektorowymi w całym łańcuchu dostaw w celu poprawy sytuacji rolników w łańcuchu dostaw, a jednocześnie ponowne rozważenie zasad konkurencji;
  • Sprawiedliwy wkład: Rozpoczęcie oceny mającej na celu rozważenie najlepszego sposobu zintegrowania wszystkich przepisów dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu oraz określenie potrzeby wprowadzenia wszelkich wyjątków, okresów przejściowych lub alternatywnych wniosków, w tym utrzymania status quo, w celu ułatwienia przestrzegania przepisów.

Wszystkie te działania mogą i muszą zostać podjęte bez dalszej zwłoki.

Drogi Januszu, przemawiam za zdecydowaną większością członków komisji AGRI, kiedy dodam wezwanie na poziomie osobistym: Europejska społeczność rolna potrzebuje przywództwa politycznego w tych trudnych czasach. W związku z tym wzywamy Pana nie tylko do wdrożenia proponowanego zestawu działań, ale także do uznania, że właściwe sektory mają kluczowe znaczenie dla powodzenia „dialogu strategicznego” Komisji. Wzywamy Państwa do zadbania o to, by głos rolników i ich rodzin był słyszany i faktycznie szanowany. Wzywamy Państwa do kontaktu ze społecznością rolniczą we wszystkich regionach, a zwłaszcza zachęcamy do aktywnego zaangażowania nas, posłów do Parlamentu Europejskiego, jako pośredników i moderatorów w tym procesie.

Z niecierpliwością czekam na szybkie i zdecydowane działania wspierające europejskich rolników.

Z poważaniem,

 

Norbert Lins

 

 

 

 

 

 

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!