Scroll Top
dziecko rąbie drzewo

Może 800 plus tylko dla pracujących dzieci?...
Fot. ibrahim abed z Pixabay

Może 800 plus tylko dla pracujących dzieci?...
Fot. ibrahim abed z Pixabay

800 plus tylko dla pracujących?

Ożywioną dyskusję wywołuje ostatnio propozycja PSL, aby 500 plus (po zapowiadanej waloryzacji od 1 stycznia: 800 plus) wypłacać tylko osobom pracującym.

Przedstawiciele PSL reklamują ją jako sprawiedliwą społecznie – ograniczenie ma dotyczyć rodzin, które nie podejmują żadnej aktywności zawodowej. Kobiety, które wychowują kilkoro dzieci, mają być traktowane jako pracujące.

– Musimy promować aktywność zawodową, bo zaczną nam uciekać przedsiębiorcy – mówił dziś w PR1 Marek Sawicki, poseł PSL i były minister rolnictwa.

Czy rzeczywiście propozycja jest godna uwagi?

Trzeba przypomnieć, że państwo ma obowiązki wobec osób biednych. Dodatek dla dzieci 500 plus wprowadzono w sytuacji wręcz rażącej biedy wśród rodzin z dziećmi, doskwierającej powszechnie w okresie odchodzenia od władzy rządu PO i PSL. Rodziny te nie mogły też zwykle liczyć na jakiekolwiek wsparcie socjalne gmin – niemożliwe wobec braków finansowych w samorządach, które obarczono zadaniami z pomocy społecznej, nie dając im na to pieniędzy.

Wprowadzenie 500 plus i objęcie nim także rodzin rolników – niepracujących etatowo – było przełomem. Wcześniej rolnicy i ich rodziny nie mogli liczyć na wsparcie – zwykle nawet na zasiłki dla bezrobotnych czy stypendia dla uczących się, nie mówiąc o zasiłkach rodzinnych.

Teraz więc PSL tak naprawdę proponuje powrót do tamtego systemu – pod pozorem zatrzymywania przedsiębiorców w Polsce.

Lepiej, aby za granicę uciekali znów masowo pracownicy?

Czyich interesów broni PSL?

Czy nie chodzi tu bardziej o łatwe pozyskiwanie taniej siły roboczej, a nie o pomoc dla rodzin wychowujących dzieci?

Może pójść dalej i zaproponować 800 plus tylko dla pracujących dzieci?…

Posty powiązane

error: Content is protected !!