Scroll Top
koza

Do których hodowli będzie zwrot akcyzy?
Fot. Annette Meyer z Pixabay

Do których hodowli będzie zwrot akcyzy?
Fot. Annette Meyer z Pixabay
This is heading

Zwrot akcyzy dla hodowców świń, ale też owiec, kóz i koni?

Jakie będą zwroty akcyzy dla hodowców w najbliższym czasie? Z MRiRW płyną sprzeczne informacje na temat rozszerzenia zwrotu akcyzy na chów i hodowlę owiec, kóz i koni – a może i krów.

Zwiększenie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego ma być sposobem zaradzenia wzrostowi kosztów produkcji.

Hodowcy trzody chlewnej dostaną zwrot akcyzy

Świń już (prawie) nie mamy. Ubywa ich w zadziwiająco szybkim tempie – podobnie jak hodowców.  Ministerstwo rolnictwa pracuje nad sposobem zaradzenia problemowi spadku hodowli świń.

Przedstawiło w ostatnim czasie projekt ograniczenia bioasekuracji przy hodowli do 10 sztuk.

Więcej:

Wraca hodowla świń w małych gospodarstwach

Zmniejszeniu kosztów hodowli ma też służyć wprowadzenie limitu zwrotu oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji świń jako dodatkowego limitu dla gospodarstw rolnych na 1 ha użytków rolnych.

Więcej o projekcie:

4 litry oleju na świnię przy zwrocie akcyzy

W ocenie skutków tej regulacji podano dane na temat spadku hodowli świń:

„Według wstępnych danych GUS, pogłowie świń w czerwcu 2022 r. liczyło 9 611,2 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadek o -12,9%. W okresie 2018-2022 pogłowie świń obniżyło się -o 18,7% r/r, a w okresie 2010-2022 o -36% (wg stanu w czerwcu).

Według danych ARiMR, liczba producentów świń w latach 2013 (31.12)-2022 (31.10) obniżyła się o -63% do poziomu 58,3 tys. producentów. Tylko w okresie 2018 (31.12)-2022 (31.10) spadek ten wyniósł aż -45%.

Polska jest importerem netto mięsa wieprzowego i żywych świń. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w okresie styczeń-wrzesień 2022 r. Polska wyeksportowała 267 tys. ton mięsa wieprzowego (kod CN 0203), tj. -13,8% r/r, przy imporcie na poziomie 561,8 tys. ton, tj. +8,4% r/r.

W analizowanym okresie eksport żywych świń wyniósł 19,2 tys. szt. (+6,2% r/r), a import 5 009,1 tys. szt. (+1,2% r/r).”

Co z innymi hodowcami?

Warto zwrócić uwagę, że w ocenie skutków regulacji tej nowelizacji zapowiedziano też wprowadzenie  „limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego w chowie i hodowli krów”. Pomyłka czy podświadomość?

Więcej o cenach mleka:

GUS: Rosną ceny detaliczne, spadają ceny skupu produktów rolniczych

Od 2019 roku MRiRW zapowiada też wprowadzenie zwrotu akcyzy nie tylko do świń, ale i do hodowli owiec, kóz i koni.

Jeszcze w styczniu 2023 MRiRW informowało jednak izby rolnicze, że rozszerzenie zwrotu akcyzy o innych hodowców jest w tym roku niemożliwe, gdyż nie pozwala na to przyjęty budżet państwa.

W piśmie z 17 lutego 2023, adresowanym do prezesa Rządowego Centrum Legislacji, wiceminister Ryszard Bartosik informuje natomiast, że projektowany zwrot akcyzy dotyczy hodowców świni, owcy, kozy i konia.

Nie opublikowano jednak projektu zawierającego zmiany. Pismo informujące o uwzględnieniu przy zwrocie akcyzy również tych hodowców – w załączniku, tak jak i ocena skutków regulacji z zapowiedzią zwrotu podatku do krów (w 2. punkcie).

 

Pismo

OSR

Posty powiązane

error: Content is protected !!