Scroll Top
euro

W zmianach KPO uwzględniono wsparcie tzw. rolnictwa 4.0.
Fot. Willfried Wende z Pixabay

W zmianach KPO uwzględniono wsparcie tzw. rolnictwa 4.0.
Fot. Willfried Wende z Pixabay

MFiPR zebrało ponad 1000 uwag do rewizji KPO

Podsumowanie konsultacji publicznych dot. rewizji KPO – to główny temat 3. posiedzenia Komitetu Monitorującego KPO pod przewodnictwem minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz.

W spotkaniu uczestniczył również wiceminister Jacek Protas oraz przedstawiciele innych resortów, samorządów, organizacji pozarządowych i środowiska biznesowego.

– Konsultacje publiczne rewizji KPO, które właśnie zakończyliśmy, cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony wielu podmiotów – samorządów, osób prywatnych, organizacji pozarządowych i środowiska biznesu. W ich trakcie zebraliśmy ponad 1000 uwag od zainteresowanych stron – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. – Największe zainteresowanie zyskały dwa komponenty KPO. Pierwszy to zielona inteligentna mobilność. Drugi to zielona transformacja energetyczna, czyli wszystko to, co jest bardzo ważnym elementem KPO, a z drugiej strony istotnym kierunkiem zmian rozwojowych – dodała wiceszefowa MFiPR.

Propozycje zmian w KPO

Spośród wszystkich zebranych uwag i rekomendacji uwzględnione zostały m. in. te, które dotyczą:

* opieki zdrowotnej

– w zakresie modernizacji infrastruktury podmiotów medycznych, gdzie wpiszemy wysokospecjalistyczne szpitale regionalne oraz centra wsparcia badań klinicznych także w małych ośrodkach;

* sektora rolnego

– w zakresie wsparcia tzw. rolnictwa 4.0 (nowoczesnego, efektywnego energetycznie i zasobowo sposobu prowadzenia działalności rolniczej);

* wsparcia jednostek samorządu terytorialnego poprzez przeniesienie

– z obszaru pożyczkowego do grantowego – finansowania w zakresie ośrodków świadczących opiekę długoterminową i geriatryczną w szpitalach powiatowych.

Wkrótce w MFiPR zostanie przygotowany raport z konsultacji, który będzie dostępny na stronie internetowej KPO. Zostanie on załączony do formalnego wniosku ws. rewizji KPO, który po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów, 30 kwietnia br. ma zostać wysłany do Komisji Europejskiej.

 

Źródło informacji: MFiPR; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!