Scroll Top
silosy

Czy rolnicy łatwiej wybudują silosy i budynki gospodarcze?
Fot. Renee Gaudet z Pixabay

Czy rolnicy łatwiej wybudują silosy i budynki gospodarcze?
Fot. Renee Gaudet z Pixabay

Budowa silosów nie będzie poza kontrolą

5 czerwca ruszy nabór wniosków o dofinansowanie z KPO tych inwestycji. Pomoc można będzie otrzymać m.in. na zakup nowego silosu oraz stanowiących jego integralną część urządzeń lub elementów wyposażenia, montaż i transport.

Więcej o planowanym naborze wniosków o dofinansowanie:

Magazyny będą – za pieniądze z KPO

Niedawno Sejm przyjął ułatwienia w prowadzeniu budów. Przepisy te wyjęto z planowanych zmian w prawie budowlanym, aby przyspieszyć prace i umożliwić zmniejszenie formalności dla rolników.

Więcej:

Silosy i magazyny z ułatwieniami budowy, a KOWR z pieniędzmi na pożyczki dla rolników i skupujących zboża 

Czy ułatwienia te nie będą jednak oznaczać zagrożenia dla budujących i użytkowników takich obiektów?

Wyjaśniła to w senackiej Komisji Rolnictwa Lidia Kostańska, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak podkreśliła, zmiana przepisów nie dotyczy uprawnień nadzoru budowlanego.

– W dalszym ciągu nadzór budowlany będzie miał możliwość w każdym czasie wkroczyć na teren budowy i zatrzymać taką budowę, która jest prowadzona niezgodnie z przepisami prawa – wskazała. – Dodatkowo zwalniamy stawianie tych obiektów tylko z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ewentualnie też z konieczności złożenia zgłoszenia, co nie oznacza jednak, że te obiekty mogą być stawiane w sposób dowolny. To, w jaki sposób obiekty budowlane powinny być konstruowane, określają odpowiednie przepisy rozporządzeń dotyczących warunków technicznych. Jeśli zaś chodzi o samo stawianie takich gotowych silosów, to wszystkie tego typu konstrukcje, jako wprowadzone do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, muszą mieć odpowiednie atesty budowlane.

Senator Artur Dunin dopytywał:

– Nie ma żadnej dokumentacji, nie ma zgłoszenia. Czy taki rolnik dostanie dofinansowanie? Na podstawie czego?

Odpowiedź Lidii Kostańskiej była następująca:

– Jest określona konstrukcja wniosku i w tym wniosku po prostu się składa informację, że będzie budowa. Niczego więcej nie trzeba robić.

Posty powiązane

error: Content is protected !!