Scroll Top
zielony euro

Na ekoschematy przypada 25 proc. puli na dopłaty.
Fot. svklimkin z Pixabay

Na ekoschematy przypada 25 proc. puli na dopłaty.
Fot. svklimkin z Pixabay

Wnioski o płatności bezpośrednie za 2023 rok już w ARiMR

30 czerwca agencja zakończyła przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie – po raz pierwszy wypłacane według nowych zasad Planu Strategicznego dla WPR.

ARiMR odebrała do 30 czerwca 1,2 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie.

To mniej niż w roku ubiegłym – w 2022 roku wpłynęło 1,265 mln wniosków.

Do 25 lipca 2023 r. można będzie jeszcze składać wnioski i zmieniać je, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia strata płatności to 1 proc.

Zmiany we wnioskach złożonych w terminie można wprowadzać do 17 lipca.

„Ze statystyk wynika, że o wsparcie w ramach przynajmniej jednego ekoschematu ubiega się ok. 35 proc. wnioskujących. Największą popularnością cieszy się Rolnictwo węglowe (410 tys. wniosków – przodują Mazowsze i Lubelszczyzna) i Dobrostan zwierząt (85,6 tys. wniosków – najwięcej na Mazowszu i Podlasiu)” – podaje agencja. Nie podano, czy wartość wnioskowanego wsparcia w ramach ekoschematów wyczerpuje pulę środków na ten cel –  na ekoschematy przypada 25 proc. puli na dopłaty, jeśli nie zostanie wypłacona, musi być zwrócona do UE.

MRiRW szacowało, że w 2023 r. stawka płatności podstawowej w Polsce  wyniesie ok. 116 EUR/ha, a suma stawki płatności podstawowej i średniej stawki ekoschematów (które zastąpiły płatność za zazielenienie) będzie zbliżona do sumy stawki JPO i płatności za zazielenienie (ok. 180 EUR/ha).

Czytaj też:

Ekoschematy znów do zmiany, a bez ryczałtu ani rusz 

Ekoschematy w nowej WPR z mechanizmem dostosowawczym

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!