Scroll Top
wykład uczniowie

Czy tworzeniem BCU są zainteresowane szkoły rolnicze?
Fot. Susana Zamora z Pixabay

Czy tworzeniem BCU są zainteresowane szkoły rolnicze?
Fot. Susana Zamora z Pixabay

Czy branżowe centra umiejętności niepotrzebne?

Za kwotę 1400 mln zł ma powstać 120 branżowych centrów umiejętności – 8 chcą prowadzić szkoły rolnicze.

BCU to mają być ośrodki, które połączą szkoły, uczelnie i lokalny biznes. Na ostatnim posiedzeniu Sejm zajął się projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe.

Posłowie mieli wątpliwości, czy zmiany nie są wprowadzane za późno.

– Chcę powiedzieć bardzo jasno, że 2 lata temu zaczęły się negocjacje z Komisją Europejską na temat KPO i my do tego planu jako ministerstwo zgłosiliśmy koncepcję branżowych centrów umiejętności – wyjaśniała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. – Trwały negocjacje i ustalanie pewnych kwestii. Ostateczne ustalanie, w jaki sposób ma to być finansowane, zakończyło się w czerwcu 2022 r. W ramach tego ustalenia (…) było przygotowanie pierwszych BCU, 10 do końca I kwartału 2024 r., oraz przygotowanie i przeprowadzenie konkursu na 120 centrów w ramach projektu KPO, a do końca września 2022 r. przygotowanie ustawy, która wprowadzi BCU do systemu edukacji. Dokładnie realizujemy to według tego projektu.

Więcej:

MEiN podsumowało rok szkolny 2022/2023

– Równolegle przygotowywaliśmy konkurs, przeprowadzaliśmy konkurs – pierwsza edycja konkursu, druga, w tej chwili jest trzecia – tłumaczyła wiceminister. – Równolegle departament i moi współpracownicy, którzy bardzo ciężko nad tym pracowali, przygotowali realizację działania BCU w ramach projektu. Po zakończeniu projektu, żeby miał on trwałość, będzie ustawa – jest przygotowana – w której określa się, jaka jest struktura, jaki jest ustrój, kto może, uszczegóławia ona pewne rzeczy, a także pokazuje sposób finansowania.

Czy tworzeniem BCU są zainteresowane szkoły rolnicze? Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski wyjaśniał, że tak:

– Organem prowadzącym dla 61 szkół rolniczych jest minister rolnictwa i rozwoju wsi. Osiem z tych szkół jest zainteresowanych prowadzeniem branżowych centrów umiejętności w ramach tego programu. Padła twarda deklaracja pani wiceminister Anny Gembickiej, która nadzoruje ten projekt, że oczywiście chcemy finansować również te, które są bardzo ważne dla przetwórstwa, bioenergetyki, fotowoltaiki, bo w takich obszarach złożyliśmy wnioski po okresie dofinansowania, jeśli chodzi o BCU. Zachęcamy wszystkich państwa do wsparcia tego projektu ustawy, który jest ważny dla rolnictwa i dla przetwórstwa. Mam nadzieję, że wśród tych 120 centrów znajdą się również centra prowadzone przez osiem szkół rolniczych.

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!