Scroll Top
dym sunset-ga180a7195_1920

„Czyste Powietrze” jeszcze nieprędko przyniesie efekty
Fot. buchs9999 z Pixabay

„Czyste Powietrze” jeszcze nieprędko przyniesie efekty
Fot. buchs9999 z Pixabay

„Czyste Powietrze” wciąż odległe

Przy takim tempie realizacji programu kluczowego dla poprawy jakości powietrza w Polsce, na osiągnięcie zaplanowanych efektów trzeba będzie poczekać cztery lata dłużej niż planowano – do 2033 r. – ocenia NIK.

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery przez jednorodzinne budynki mieszkalne. Będzie można z niego korzystać do 2029 r., ale umowy mają być podpisywane do końca 2027 r. – przypomina NIK i ocenia, że efekty programu są mizerne.

Po trzech latach program wciąż na starcie

W ciągu 11 lat zaplanowano poprawienie efektywności energetycznej ponad 3 mln budynków i wymianę 3 mln sztuk źródeł ciepła.

W październiku 2021 r., po trzech latach realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” liczba ocieplonych budynków wynosiła niecałe 73 tys. (2,4 proc.), a ponad 66 tys. kotłów starej generacji (2,2 proc.) wymieniono na niskoemisyjne. Do tego czasu, jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK, przy budżecie w wysokości 103 mld zł podpisano umowy na zaledwie 4,2 mld zł (ok. 4 proc.). Zdaniem Izby przy takim tempie realizacji programu kluczowego dla poprawy jakości powietrza w Polsce, na osiągnięcie zaplanowanych efektów trzeba będzie poczekać cztery lata dłużej niż planowano – do 2033 r.

Jak to zmienić?

NIK wskazała na opóźnienie w rozpatrywaniu wniosków – początkowo średni czas rozpatrywania wniosku o dofinansowanie wyniósł 78 dni roboczych, a po reformie programu w 2020 r. został skrócony do 24 dni kalendarzowych. Przeprowadzona przez kontrolerów NIK analiza 257 wniosków wykazała jednak, że niemal 22% z nich zostało rozpatrzonych z opóźnieniem, które w ekstremalnym przypadku wyniosło 190 dni roboczych – wskazano.

NIK postuluje zmiany legislacyjne i dotyczące nadzoru nad wdrażanym programem, a także podjęcie skoordynowanych działań informacyjno-edukacyjnych, zapewniających powszechne dotarcie z informacjami o Programie „Czyste Powietrze” do potencjalnych beneficjentów.

Posty powiązane

error: Content is protected !!