Scroll Top
pole

Czy rencista prowadzi gospodarstwo, bo je posiada?
Fot. hjrivas z Pixabay

Czy rencista prowadzi gospodarstwo, bo je posiada?
Fot. hjrivas z Pixabay

Rencista KRUS bez całego świadczenia, gdy ma gospodarstwo

Wraca problem pominięcia sytuacji rencistów KRUS przy rozstrzyganiu prawa do pełnej emerytury w sytuacji posiadania gospodarstwa rolnego.

„Przesłanką zawieszenia wypłaty części uzupełniającej renty, na podstawie art. 28 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jest prowadzenie działalności rolniczej, a nie samo posiadanie gospodarstwa rolnego, ponieważ osoba, która otrzymuje rentę z tytułu niezdolności do pracy jest całkowicie niezdolna do pracy w gospodarstwie rolnym” – to konkluzja zawarta w odpowiedzi wiceministra Michała Kołodziejczaka na kolejne wystąpienie RPO w sprawie rent rolniczych.

To już kolejna interwencja RPO, który podaje, że wciąż otrzymuje wnioski o zajęcie się sytuacją rencistów, którzy są właścicielami gospodarstw – i którym,  inaczej niż emerytom, nie przysługuje pełne świadczenie. Pominięcie rencistów przy wprowadzaniu zmian dla emerytów jedni traktowali jak przeoczenie, inni – zapowiadali poprawę.

Więcej: Zapomniano o rencistach z KRUS?

Zapomniano o rencistach z KRUS?

Teraz już takiej zapowiedzi  przyjrzenia się problemowi MRiRW nie dołączyło do odpowiedzi udzielonej RPO na kolejne wystąpienie w tej sprawie.

MRiRW – działając w osobie wiceministra Michała Kołodziejczaka – radzi: „rencista chcąc otrzymać świadczenie w pełnej wysokości (tzn. zarówno część składkową jak i część uzupełniającą) powinien zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, np. poprzez przeniesienie własności gospodarstwa rolnego na inną osobę”. I już – w odróżnieniu od poprzedników – nie zapowiada, że wymóg usunie.

Czy RPO uzna, że problemu nie ma?

Więcej:

Rencista nie może prowadzić działalności rolniczej

Rencista nie może prowadzić działalności rolniczej

Posty powiązane

error: Content is protected !!