Scroll Top
wózek inwalidzki

Czy rencista prowadzi działalność rolniczą wtedy, jak posiada ziemię?
Fot. BeatriceBB z Pixabay

Czy rencista prowadzi działalność rolniczą wtedy, jak posiada ziemię?
Fot. BeatriceBB z Pixabay

Zapomniano o rencistach z KRUS?

Czy rencista KRUS może posiadać ziemię i czy jej posiadanie oznacza, że prowadzi działalność rolniczą?

Zaprzestanie działalności rolniczej (art. 28 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników) nie jest już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej. Ustawodawca nie zdecydował, aby takie rozwiązanie wprowadzić również w stosunku do rencistów – zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

„Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje, w ściśle określonych przypadkach, wypłatę 50% lub 75% albo 100% części uzupełniającej renty rolniczej, mimo że rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Przepisy przewidują m.in, że gdy rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu z mocy ustawy, wypłata renty nie ulega zawieszeniu. Wtedy część uzupełniającą renty wypłaca się w pełnej wysokości.

Prawo nie przewiduje zaś tego rozwiązania, gdy jeden z małżonków pobiera emeryturę, a drugi z małżonków pobiera rentę” – podaje RPO i dodaje, że rencista, małżonek rolnika podlegającego ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy, pobiera pełną rentę do czasu, gdy ten rolnik nabędzie prawo do emerytury, wtedy bowiem wpłata renty małżonka rencisty zostaje zawieszona (100% części uzupełniającej).

Jak dodaje RPO, problem dostrzeżono podczas prac sejmowych nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – rzecznik pyta w MRiRW, jakie kroki podjęto, by go rozwiązać.

wystąpienie RPO

Posty powiązane

error: Content is protected !!