Scroll Top
żniwa dekoracja

Jest pomoc dla rolnictwa
Fot. Teodor Buhl z Pixabay

Jest pomoc dla rolnictwa
Fot. Teodor Buhl z Pixabay

Dochód do strat po suszy będzie korzystniej liczony

Rada Ministrów rozdzieliła uprawy od hodowli przy szacowaniu strat po suszy. Pomoże to hodowcom, zwłaszcza krów mlecznych.

To najważniejsza informacja, przekazana podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w MRiRW.

Dla rolników, którym firmy nie wypłaciły za kukurydzę (ogłosiły upadłość i nie wypłaciły należności) do 80 proc. wartości faktur wypłaci Skarb Państwa. Po restrukturyzacji firma wypłaci środki, a rolnik je zwróci – zapowiedział dziś minister.

Wnioski dla firm o pomoc za dosuszanie kukurydzy (200 zł) można będzie składać do 29 września. Wydłużono też do 15 września termin składania wniosków na Lochę+.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zaczyna jeszcze w tym tygodniu skupować masło i mleko w proszku, co ma wpłynąć na ceny.

Dwie spółki Skarbu Państwa wracają do skupu malin – mechanizm ten dobrze zafunkcjonował i utrzymał cenę na poziomie „do przyjęcia”, jak ocenił minister.

Na konta ok. 100 tys. rolników wpłynęło już 1,5 mld zł tytułem dopłat do skupu zbóż.

Na kwotę 5,4 mld zł (36 tys. gospodarstw) zawarto już umowy o kredyty preferencyjne.

Od marca ponad 6 mln t zboża wyeksportowano, a 580 tys. t wpłynęło.

Wiceminister Krzysztof Ciecióra poinformował o otwarciu rynku Filipin na drób, Tajlandia otworzyła się ostatnio na wołowinę i podroby wołowe, podobnie jak rynek turecki.

Wiceminister Ryszard Bartosik poinformował o dobrych wynikach w handlu zagranicznym w pierwszym półroczu – za ponad 25 mld euro towary sprzedano, a za 16 mld euro sprowadzono. Ponad 9 mld euro wyniosło więc saldo. Eksport mięsa i zbóż szczególnie cieszy. 73 proc. towarów eksportujemy do UE.

O 10 mln zł zwiększono program szkolny – w ofercie będzie sok malinowo-jabłkowy.

Potrzebę swojego istnienia potwierdza Fundusz Ochrony Rolnictwa – wpłynęły już wnioski na 12 mln zł pomocy.

Więcej:

Rusza działalność Funduszu Ochrony Rolnictwa

Minister poinformował też o powołaniu pełnomocnika ds. dialogu przy rozdzielaniu ziemi w KOWR – został nim dyrektor wydziału prawnego. Nazwiska nie podano. Dyrektorem Departamentu Prawnego w MRiRW jest  Mariusz Gorzowski. Czyżby szykowały się jakieś protesty?

Czy magazyny zostały opróżnione?  – pytali dziennikarze.

4-5 mln ton zaległego zboża mieliśmy, a wyeksportowaliśmy 6 mln t. Rolnicy opróżnili swoje magazyny – z czego minister okazał zadowolenie. Teraz magazyny zapełniają się już nowym zbożem.

Wiceminister Krzysztof Ciecióra dodał, że ze starego sezonu mamy ok. 3,5 mln t zbóż – i to oczywiste, że nie możemy doprowadzić do zupełnego pozbycia się zboża.

2,5 mln t zboża potrzebujemy do zużycia miesięcznego, więc zapasy są na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo.

Jak zapewnił minister Telus, środki z KPO są już uruchamiane – wnioski o wsparcie, w szczególności przetwórstwa, już są zbierane.

Czytaj też:

Czy KPO jest potrzebny w rolnictwie? 

Posty powiązane

error: Content is protected !!