Scroll Top
euro w szkatułce kalkulator

Płatności do ekoschematów okazują się za trudne do wypłacenia.
Fot. JesusManuel1 z Pixabay

Płatności do ekoschematów okazują się za trudne do wypłacenia.
Fot. JesusManuel1 z Pixabay

Stawek ekoschematów nie ma, bo nawaliła ARiMR?

Podczas gdy ARiMR tłumaczy brak wypłaty zaliczek do ekoschematów „weryfikacją deklaracji”, MRiRW mówi wprost o braku „zweryfikowanych danych w zakresie powierzchni kwalifikującej się do wsparcia”.

O tym, dlaczego polskich rolników pozbawiono jednej czwartek zaliczek dopłat, należnych z tytułu ekoschematów, nie mówi jednak nikt. A zaliczki ekoschematów powinny być wypłacone zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa – jedynie bez Dobrostanu zwierząt.

Więcej:

Zaliczek ekoschematów nie będzie

Nie ustalono powierzchni kwalifikujących się do wsparcia w ramach ekoschematów

Dziś Ministerstwo Rolnictwa podaje:

„Wysokość stawek poszczególnych ekoschematów zostanie określona w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydawanym w porozumieniu z Ministrem Finansów niezwłocznie po otrzymaniu od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stabilnych, zweryfikowanych danych w zakresie powierzchni kwalifikującej się do wsparcia. W związku z powyższym przewiduje się, że płatności w ramach ekoschematów realizowane będą wraz z końcowymi pozostałymi płatnościami bezpośrednimi.”

Jak więc z tego wynika, to jednak niewydolność systemu informatycznego ARiMR stanęła na przeszkodzie obsługi ekoschematowych płatności – i najwyraźniej nikt nie spodziewa się szybkiej możliwości określenia potrzeb udzielenia tych dopłat. Termin wypłaty określony jako „wraz z końcowymi płatnościami bezpośrednimi” może równie dobrze oznaczać grudzień 2023 albo czerwiec przyszłego roku.

Trzeba podkreślić, że wcześniej ARiMR, usilnie dopytywana o wnioski złożone o dopłaty przez rolników, podała tylko liczbę wniosków:

Ile wniosków o dopłaty bezpośrednie – i o które – złożono w 2023 roku?

„Rolnicza dwunastka” tajemnicą

Ministerstwo Rolnictwa wzbrania się też przed podaniem treści „Dwunastki dla polskiego rolnictwa’, którą podobno realizuje.

Poinformowano dziś: „projekt pt. Rolnicza Dwunastka nie jest projektem ministerialnym dlatego nie został opublikowany przez MRiRW”.

Czyżby więc jednak projekt nie został przyjęty do realizacji przez ministerstwo? Przecież trudno realizować coś, co nie stało się projektem ministerialnym…

Więcej:

Rolnicy chcą „Dwunastki”?

Komu jest potrzebna „Rolnicza dwunastka”? 

Posty powiązane

error: Content is protected !!