Scroll Top
Kowalczyk

Minister Henryk Kowalczyk zrezygnował z pełnienia funkcji ministra rolnictwa
Fot. gov.pl

Minister Henryk Kowalczyk zrezygnował z pełnienia funkcji ministra rolnictwa
Fot. gov.pl
This is heading

Kowalczyk: Złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa

Jak się okazuje – już dzisiaj, w środę, jeszcze przed oficjalną wizytą prezydenta Ukrainy – minister Henryk Kowalczyk ogłosił swoją rezygnację z pełnienia funkcji ministra.

Jest przygotowywane rozporządzenie o dopłatach do środków transportu, zadania dotyczące transportu eksportu zbóż i udrożnienia portów są realizowane – mówił Henryk Kowalczyk, nawiązując do rozmów toczonych w MRiRW z rolnikami wokół okrągłego stołu odbytego 29 marca 2023.

– Jednym z punktów porozumienia było zobowiązanie, że polski rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o uruchomienie klauzuli ochronnej w zakresie importu bezcłowego i bezkontyngentowego zboża z Ukrainy. Taki wniosek poszedł 31 maja (sic!) ze strony polskiego rządu, wspólnie z rządami Słowacji, Rumunii, Węgier i Bułgarii. Natomiast Komisja Europejska opublikowała projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok, który ma obowiązywać od czerwca tego roku do 5 czerwca roku 2024. Ponieważ widać bardzo wyraźnie, że ten postulat, podstawowy postulat rolników, przez Komisję Europejską nie zostanie spełniony, ja w tym momencie podjąłem decyzję i złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, widząc, że podstawowy postulat rolników przez Komisję Europejską nie zostanie spełniony.

Więcej o możliwości przywrócenia ceł w handlu z Ukrainą:

Jak Ministerstwo Sprawiedliwości chce bronić polskiego rolnika przed ukraińskim zbożem

Henryk Kowalczyk był ministrem od października 2021 r., zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Pudę, następcę Jana Krzysztofa Ardanowskiego, za rządów którego doszło do zaproponowania kontrowersyjnej ustawy określanej potem jako „piątka dla zwierząt”.

Mówi się, że Ardanowski zabiegał o powrót na stanowisko, ale wydaje się to mocno wątpliwe z powodu niewyjaśnionych zarzutów prokuratorskich, dotyczących okresu jego kierowania resortem i podejmowanych wówczas decyzji.

Więcej: Potrzebna jest obrona pozycji PiS na wsi?

Małe szanse wydaje się też mieć Robert Telus, przewodniczący KRiRW.

Więcej: Telus zastąpi Kowalczyka?

 

Oświadczenie ministra Henryka Kowalczyka

Posty powiązane

error: Content is protected !!