Scroll Top
KPO ruszy zapowiada minister Kowalczyk

KPO pomoże rolnikom?
Fot. MRiRW

KPO pomoże rolnikom?
Fot. MRiRW

Nabory z KPO już ruszają

Polska przygotowuje się do wykorzystania obiecanych środków na Krajowy Plan Odbudowy.

Rusza nabór wniosków o wsparcie z KPO w ramach czterech programów dla rolników i przetwórców – zapowiedział dziś wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

 

Przetwórstwo z dofinansowaniem z KPO

Rolnicy mogą starać się o wsparcie maksymalnie w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych i do 500 tysięcy złotych. Pomoc jest dla rolników prowadzących działalność w ramach sprzedaży bezpośredniej, dostaw bezpośrednich, rolniczego handlu detalicznego, działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej. Możliwe jest uzyskanie zaliczki w wysokości do 50% całkowitej kwoty wsparcia.

Zakłady przetwórcze – w zależności od wielkości – mogą otrzymać wsparcie od 3 mln zł (zakłady mikro – zatrudnienie do 10 osób, maksymalne obroty 2 mln euro) do 15 mln zł (zakłady średnie – zatrudnienie do 250 osób, maksymalne obroty 50 mln euro).

Więcej o tej pomocy:

Przetwórstwo da się rozwinąć z KPO?

Wymiana dachów azbestowych

Jak podano, stawka pomocy wynosi 40zł/m2, ale nie więcej niż 20 000 zł. Maksymalna powierzchnia pokrycia dachu to 500 m2. Możliwe jest uzyskanie zaliczki w wysokości do 50% całkowitej kwoty wsparcia.

Więcej o tej pomocy:

„Dach bezazbestowy” z KPO

Wymiana tyczek chmielowych nasączonych kreozotem

Pomoc dotyczy wymiany tyczek chmielowych, które były impregnowane kreozotem – podano.

Wsparcie wynosi do 70 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku młodego rolnika i do 50 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku pozostałych rolników.

Maksymalna wysokość pomocy w przypadku młodego rolnika to 117 661,6 zł/ha, a dla pozostałych – 84 044,0 zł/ha. Poziom udzielonego wsparcia zależy od rodzaju słupów, na które prowadzi się wymianę.

Łączna, maksymalna powierzchnia uprawy chmielu została określona na 5 ha.

Składane wnioski będą obsługiwane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!