Scroll Top
scena piosenka Mazowsze

W Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej swoją premierę miał utwór „Moje Mazowsze”.
Fot. materiały prasowe

W Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej swoją premierę miał utwór „Moje Mazowsze”.
Fot. materiały prasowe

„Moje Mazowsze” można śpiewać i… wąchać

Każdy ma swoje Mazowsze – a Mazowsze ma swoją piosenkę. Nową, na 25-lecie.

1 stycznia 1999 roku wprowadzono reformę administracyjną rządu premiera Jerzego Buzka, powołując samorządowe województwa i powiaty.

Samorząd województwa mazowieckiego świętuje 25-lecie, także muzycznie.

Dziś w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej swoją premierę miał utwór „Moje Mazowsze”. Muzykę do słów Jacka Cygana skomponował Piotr Rubik.

– Mieszkamy, żyjemy i pracujemy na Mazowszu, które jest naszym domem, naszą małą ojczyzną. O tym mówi prezentowany dzisiaj utwór – wskazywał wicemarszałek Wiesław Radoszuk.

Jak zapewniano, utwór pokazuje województwo mazowieckie – jego dziedzictwo, silne strony, ale przede wszystkim mieszkańców i uczucia, które towarzyszą im każdego dnia. To hołd złożony regionowi, jego historii, kulturze i pięknu.

Osiągnięcie tak znakomitej formy artystycznej było niełatwe – nie powiódł się konkurs, ogłoszony najpierw. Dopiero zaproponowanie napisania tekstu Jackowi Cyganowi przełamało kryzys, a dzieła dopełnił Piotr Rubik.

– Chodziłem miesiąc czy dwa z tym zadaniem, aż w końcu doszedłem do wniosku, że to musi być rzecz międzypokoleniowa. I dlatego różne obrazy, które w tej piosence po kolei stworzyłem, mówią o różnych pokoleniach i ich stosunku do Mazowsza – wspominał Jacek Cygan, a Piotr Rubik dodawał:

– Kiedy dostałem tekst „Mazowsza” okazało się, że jest to prawdziwa epopeja, którą trzeba ubrać w muzykę. Myślę, że wyszło bardzo fajnie. Jestem bardzo wdzięczny za zaproszenie do tego projektu.

Piosenka ma już teledysk, dostępny w serwisie YouTube na kanale @BiuroPrasoweMazovia.

Międzypokoleniowość obrazu Mazowsza to nie wszystko – jubileusz uczczono także skomponowanym zapachem, łączącym aromaty Mazowsza.

– Jestem przekonana, że piosenka „Moje Mazowsze“ niesie ze sobą duży potencjał i szybko stanie się ulubionym utworem mieszkańców naszego regionu –  mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki w urzędzie marszałkowskim i zapowiada ogłoszenie w środę konkursu na dalsze zwrotki piosenki. W końcu chodzi o to, aby każdy miał swoje Mazowsze.

Posty powiązane

error: Content is protected !!