Scroll Top
Ukraina zboże

Ile zboża Ukraina wyeksportuje przez polskie porty?
Fot. Artem_Apukhtin z Pixabay

Ile zboża Ukraina wyeksportuje przez polskie porty?
Fot. Artem_Apukhtin z Pixabay

Jak będą przewożone zboża z Ukrainy przez terytorium Polski?

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnia, że wypracowano zasady, które zapewnią bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce i usprawnią transport.

Dziś odbyło się  spotkanie i briefing prasowy wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk i ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego.

– Oczywiście wszystkie produkty, których miejscem docelowym jest Polska, będą nadal podlegały dokładnej kontroli fitosanitarnej w zależności od rodzaju przeznaczenia: to jest zarówno weterynaria – produkty paszowe, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych – pozostałe, czy Nasienne – Inspekcja Nasienna – zapowiedział minister.

– Natomiast chcemy wprowadzić też zabezpieczenia – ale bez pełnej kontroli fitosanitarnej -produktów, które będą przewożone z Ukrainy w tranzycie.

Dla transportu kolejowego będzie to plombowanie wagonów przez przewoźnika (sprawdzi to KAS). Miejsce docelowe musi być określone – jeśli będzie to w polskich portach, plomby zdjęte będą w obecności KAS. Podobnie przy transporcie kołowym – KAS zaplombuje ładunek i plomby te będą zdjęte w magazynie docelowym, w porozumieniu ze służbami skarbowymi za granicą. Jeśli miejsce docelowe nie będzie dotrzymane, spedytor nie otrzyma zgody na kolejny transport.

Minister ocenił, że powinno to pomóc Ukrainie i jednocześnie pozwolić utrzymać jakość towarów.

W opinii Mykoły Solskiego rozmowy były konstruktywne, pozwoliły osiągnąć korzystne dla obu stron wyniki i usprawnić transport.

Czytaj też:

Zboże wjeżdżało z Ukrainy do Polski bez żadnej deklaracji spełnienia norm 

Minister Kowalczyk dodał, że trwają prace nad innym systemami pomocy dla rolników, niż zapowiedziane już dopłaty do zbóż, co ma pomóc udrożnić ten rynek.

Posty powiązane

error: Content is protected !!