Scroll Top
euro banknot na trawie

W limicie dostępnych środków znajduje się 2 969 wniosków z Modernizacji - na 13 986 będących w trakcie rozpatrywania.
Fot. Alexas z Pixabay

W limicie dostępnych środków znajduje się 2 969 wniosków z Modernizacji - na 13 986 będących w trakcie rozpatrywania.
Fot. Alexas z Pixabay

Zmiana limitów z PROW 2014-2020 więcej na „Modernizację gospodarstw rolnych”

Wciąż okazuje się, że można jeszcze poprzesuwać środki, aby ich nie zwracać do UE.

Po raz kolejny dokonano przeglądu środków dostępnych jeszcze z PROW 2014-2020.

„Realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020) wkroczyła w końcowy etap i należy obecnie dążyć do jak najpełniejszego wykorzystania budżetu poszczególnych instrumentów wsparcia, w tym również realizacji zasady N+3 dla każdej alokacji rocznej. W związku z powyższym zaproponowano realokację środków finansowych w celu lepszego dopasowania budżetów poszczególnych instrumentów do rzeczywistych potrzeb zgłaszanych przez wnioskodawców. Jednocześnie przesunięcia środków zaproponowano do instrumentów, w których jest możliwe ich wykorzystanie, a alokacje pomniejszono biorąc pod uwagę przewidywane poziomy płatności” – podaje MRiRW w uzasadnieniu projektu rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań lub poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Więcej na Modernizację

Jak podano, w ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w terminie od 5 czerwca 2023 r. do 19 lipca 2023 r. przeprowadzono ostatni w ramach PROW 2014–2020 nabór wniosków o przyznanie pomocy. Po realokacji środków do tego typu operacji, uwzględnionej w ostatniej zmianie rozporządzenia (Dz. U. z 2023 r. poz. 1934) , zgodnie z informacjami przekazanymi przez ARiMR, w limicie dostępnych środków znajduje się 2 969 spraw na 13 986 będących w trakcie rozpatrywania.

Poprzesuwano więc dostępne środki i kolejne osoby będą mogły otrzymać wsparcie.

Wysokość limitów środków w euro:

– 2 205 639 157: w obszarze rozwój produkcji prosiąt albo w obszarze rozwój produkcji mleka krowiego, albo w obszarze rozwój produkcji bydła mięsnego, albo z przeznaczeniem na operacje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu;

– 10 000 000: na operacje związane z nawadnianiem;

– 80 000 000 w obszarze zielona energia w gospodarstwie.

Jest też możliwość kolejnego zwiększenia puli.

„Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie wnioskodawców wsparciem, zasadnym wydaje się umożliwienie ARiMR nieodmawiania przyznania pomocy wnioskodawcom, których wnioski zawierają zapotrzebowanie na środki przekraczające określoną w rozporządzeniu wysokość limitu środków oraz umożliwienie podpisywania umów o przyznanie pomocy z wnioskodawcami od dnia, w którym okaże się, że w ramach limitu środków jest możliwe przyznanie pomocy dodatkowym wnioskodawcom (tj. pojawiają się oszczędności lub dodatkowe środki).

Zgodnie z proponowanym w rozporządzeniu przepisem, wszystkie wnioski o przyznanie pomocy zawierające zapotrzebowanie na środki przekraczające dostępny limit, będą oczekiwały na dostępność środków. Po pojawieniu się środków, kolejne wnioski będą weryfikowane (…) w terminie 4 miesięcy od dnia, w którym okaże się, że są dostępne środki” – tłumaczy uzasadnienie.

Obszary wiejskie

W projektowanym rozporządzeniu zaproponowano połączenie limitu środków dla operacji typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” oraz limitu środków na pozostałe operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa”, „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”, „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego”, „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” oraz „Kształtowanie przestrzeni publicznej” w jeden limit. Zmiana nie ma wpływu na wysokość dostępnego limitu dla działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”. W związku ze zbliżającym się końcem okresu programowania PROW 2014–2020 zmiana zapewni możliwie najefektywniejsze i najpełniejsze wykorzystanie środków przez zawarcie kolejnych umów o przyznanie pomocy dla wniosków złożonych w tym działaniu – podano również.

Posty powiązane

error: Content is protected !!