Scroll Top
Produkt_Polski_logo

Logo "Produkt polski"

Logo "Produkt polski"

Przybędzie „Produktów polskich”

„Produkt polski” to już wkrótce także wody mineralne, wody źródlane, wody stołowe, sól oraz kwiaty cięte, bulwy, cebule i nasiona.

 

Poszerzenie możliwości znakowania produktów informacją „Produkt polski” proponuje rząd w projekcie ustawy, którą zajmie się na najbliższym posiedzeniu Sejm.

 

Więcej produktów z informacją „Produkt polski”

Oznakowanie naturalnej wody mineralnej, wody źródlanej, wody stołowej i soli przeznaczonej do spożycia przez ludzi będzie mogło zawierać informację „Produkt polski”, jeżeli zostały wydobyte i wyprodukowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – jest to spowodowane uzupełnieniem katalogu środków spożywczych o grupę dotychczas pominiętą, a która z racji pozyskania w kraju oznaczana jest już z odniesieniem do miejsca wydobycia. Aby konsumenci upewnili się, że mają do czynienia z produktami krajowymi, można będzie oznaczać je jako „Produkt polski”.

Z kolei kwiaty cięte, bulwy, cebule i nasiona będą mogły być tak oznaczane w efekcie rozszerzenia możliwości znakowania jako „Produkt polski” o produkty rolne niebędące żywnością, pochodzące z działów specjalnych produkcji rolnej objęte kodami 0601–0603 Nomenklatury scalonej („CN”).

Jak podano w uzasadnieniu projektu ustawy, stało się tak na wniosek producentów, którzy zauważyli w ostatnich latach wśród konsumentów trend do nabywania tych produktów roślinnych, które zostały wyhodowane w lokalnych warunkach i tu mają być też wykorzystywane.

“Produkt polski” od blisko 6 lat

Logo “Produkt polski” producenci mogą umieszczać na swoich produktach od 1 stycznia 2017 roku. Mogą robić to na produktach wyprodukowanych w Polsce z polskich surowców i produktach przetworzonych w Polsce, zawierających nie więcej niż 25 proc. składników pochodzących zza granicy, a w ogóle nie wytwarzanych w Polsce (bez wody).

Natomiast mięso powinno być „pozyskane ze zwierząt urodzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz których chów i ubój odbyły się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Stosowanie znaku jest dobrowolne, można stosować napis lub odwzorowywać znak graficzny (tło biało-czerwone, napis „Produkt polski”).

Umieszczenie informacji „Produkt polski” bez spełnienia kryteriów podlega karze.

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!