Scroll Top
Spotkanie ministrów z gospodarzami i ich rodziną (fot. MRiRW)

Spotkanie ministrów z gospodarzami i ich rodziną (fot. MRiRW)

Spotkanie ministrów z gospodarzami i ich rodziną (fot. MRiRW)

Spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Niemiec

Protesty rolników, akcesja Ukrainy do Unii Europejskiej oraz bilateralna współpraca w dziedzinie rolnictwa – na te tematy rozmawiali 1 marca minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski i federalny minister wyżywienia i rolnictwa Cem Özdemir.

Minister rolnictwa Niemiec, wraz z towarzyszącą delegacją, przebywał w Polsce na zaproszenie ministra Czesława Siekierskiego. Spotkanie było kontynuacją rozmów zainicjowanych w Berlinie, w styczniu tego roku.

O protestach rolników

Ministrowie Polski i Niemiec dyskutowali o postulatach rolników, którzy protestują obecnie w wielu państwach członkowskich UE. Rolnicy domagają się wsparcia w stabilizacji dochodów, zniesienia nadmiernych obciążeń administracyjnych i rygorystycznych wymogów dotyczących ochrony środowiska i klimatu, a także uregulowania problemu nadmiernego otwarcia rynku UE na produkty rolne z Ukrainy, które stanowią zagrożenie dla konkurencyjności sektorów rolnych UE.

Produkty rolne z Ukrainy

Ministrowie podkreślali pełne wsparcie dla akcesji Ukrainy do UE i gotowość do pomocy w transformacji jej gospodarki.

– Polska udziela Ukrainie wsparcia od początku rosyjskiej agresji. Nie może się to jednak odbywać kosztem rolników z krajów przygranicznych. Trzeba rozdzielić sprawy pomocy od spraw gospodarki – zaznaczył minister Siekierski.

Ministrowie zgodnie potwierdzili, że konieczne jest wypracowanie narzędzi, które pozwolą na przekierowanie zbóż z Ukrainy na rynki krajów, które ich potrzebują.

Współpraca polsko-niemiecka

Ministrowie podkreślali wspólne spojrzenie na obecne i przyszłe wyzwania europejskiej polityki rolnej.

– Chciałbym, żeby więcej uzgodnień odnośnie przyszłości rolnictwa dokonywało się na spotkaniach ministrów, a nie w zamkniętych gabinetach Komisji Europejskiej. Musimy też wsłuchiwać się w głos rolników, którzy dziś wyraźnie formułują swoje postulaty  – podsumował minister Siekierski.

Wizyta w gospodarstwie

Ministrowie odwiedzili rodzinne gospodarstwo rolne Elżbiety i Wojciecha Pysiaków w Zdziechowie w gminie Zakrzew. Państwo Pysiakowie mogą poszczycić się tytułem Mistrzów Krajowych Agro Ligi 2008 w kategorii Rolnicy, tytułem „Polskiego Producenta Żywności 2009” oraz wieloma innymi prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Poza hodowlą trzody chlewnej wytwarzają we własnej masarni wyroby wędliniarskie o wysokiej renomie i rozpoznawalności, z których część została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez MRiRW.

Ministrowie wysłuchali problemów, z którymi mierzą się rolnicy w Polsce. Doświadczyli u Państwa Pysiaków tradycyjnej polskiej gościnności przy stole oraz niezwykle serdecznej atmosfery w wielopokoleniowej rodzinie.

 

Źródło informacji: Gov.pl/MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!