Scroll Top
child-g2100128ad_1920

Coraz większe wsparcie dla rodziców małych dzieci
Fot. 2081671 z Pixabay

Coraz większe wsparcie dla rodziców małych dzieci
Fot. 2081671 z Pixabay

Rok z Rodzinnym kapitałem opiekuńczym

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia przyznawane niezależnie od dochodów – w ciągu roku 3,5 mln zł trafiło do rodziców.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje:

1 stycznia 2022 r. wszedł w życie Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

– To ważne wsparcie dla rodziców. W ciągu roku wypłaciliśmy ponad 3,5 mld zł na blisko 593 tys. dzieci – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Łączenie pracy z opieką nad małym dzieckiem to spore wyzwanie. – Rolą państwa jest wspieranie rodziców w tym zakresie. Właśnie dlatego rok temu uruchomiliśmy Rodzinny kapitał opiekuńczy – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ponad 3,5 mld zł w ramach Rodzinnego kapitału opiekuńczego

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia przyznawane niezależnie od dochodów. Rodzice sami decydują, na co przeznaczają dodatkowe środki – np. czy wolą opłacić żłobek, czy nianię.

– Nowe świadczenie, które weszło w życie z początkiem ubiegłego roku, to ważne wsparcie dla rodziców. Dodatkowe środki pozwalają pokryć część kosztów opieki nad najmłodszym dzieckiem, a w efekcie łatwiej godzić życie rodzinne z pracą. W ciągu roku od uruchomienia programu wypłaciliśmy ponad 3,5 mld zł na blisko 593 tys. dzieci – podkreśla minister Marlena Maląg.

Dofinansowanie do opieki żłobkowej

W 2022 r. wszedł w życie również inny instrument wsparcia dla rodziców dzieci do lat 3. Od kwietnia ubiegłego roku można składać wnioski o rządowe dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna przysługuje na te dzieci, które nie są objęte Rodzinnym kapitałem opiekuńczym. To nawet 400 zł miesięcznie, które trafia bezpośrednio do placówki.

– To wsparcie dla rodziców tych dzieci, które np. nie spełniają kryterium wieku, więc nie otrzymują Rodzinnego kapitału opiekuńczego. Do tej pory wsparcie w ramach dofinansowania do opieki żłobkowej wyniosło przeszło 332 mln zł i objęło 146,5 tys. dzieci – wskazuje szefowa resortu rodziny. W przypadku dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna również nie obowiązuje kryterium dochodowe.

 

Źródło informacji: MRiPS; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!