Scroll Top
banknoty polskie

Dlaczego nie znamy beneficjentów pomocy krajowej – a znamy unijnej?
Fot. Adam Górka z Pixabay

Dlaczego nie znamy beneficjentów pomocy krajowej – a znamy unijnej?
Fot. Adam Górka z Pixabay

Kto wziął 15 mld zł?

Kogo wspiera budżet państwa? Nie wiadomo – choć wiadomo to o beneficjentach pomocy unijnej.

Tylko w kończącym się roku (wraz z wcześniejszą pomocą na nawozy) do rolników miało trafić 15 mld zł tytułem pomocy wymuszonej zmianami na rynku rolnym po wybuchu wojny na Ukrainie, w tym na rynku zbóż i roślin oleistych.

To niemała kwota. Kto ją odebrał? Gdzie można sprawdzić wielkość pomocy krajowej udzielonej poszczególnym podmiotom w 2023 roku?

ARiMR wyjaśnia, że nigdzie:
„uprzejmie informujemy, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie prowadzi ogólnodostępnych baz danych beneficjentów pomocy krajowej. Do przekazywania informacji na temat korzystających ze wsparcia z budżetu państwa nie upoważniają ARiMR przepisy prawa”.

Zatem trudno będzie np. ustalić, czy importerzy zboża z Ukrainy skorzystali z pomocy budżetu jako jego eksporterzy.

Wczoraj w sejmowej KRiRW Władysław Serafin domagał się powołania komisji śledczej, która wyjaśni m.in. tę kwestię – a i pozostałe dotyczące afery zbożowej.

Więcej:

Komisja śledcza zbada aferę zbożową?

Komisja śledcza zbada aferę zbożową?

Trzeba przypomnieć, że w Sejmie poprzedniej kadencji o powołanie takiej komisji w kwietniu 2023 roku wystąpiła Konfederacja – jej wniosek podpisało 46 posłów. „Na podstawie art. 111 Konstytucji RP niżej podpisani posłowie wnoszą projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy” – podawali.

Wniosek podpisali przedstawiciele: Konfederacja, niez., Polska2050, Porozumienie, KP, LD, Kukiz15, PiS. Wnioskodawców reprezentował Krzysztof Bosak.

Wniosek nie trafił pod obrady Sejmu. Czy teraz znajdą się posłowie, którzy złożą taki wniosek?

Posty powiązane

error: Content is protected !!