Scroll Top
siekierski

Minister Czesław Siekierski (fot. MRiRW)

Minister Czesław Siekierski (fot. MRiRW)

MRiRW o polskim eksporcie rolnym na Kongresie Eksporterów Polskich

– Eksport mówi o gospodarce, mówi o przedsiębiorcach – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas jubileuszowego XXX Kongresu Eksporterów Polskich, który odbywał się dziś w siedzibie ministerstwa.

Prezes zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich Mieczysław Twaróg zwrócił uwagę, że wartość polskiego eksportu wyniosła w ubiegłym roku 350 mld euro przy 340 mld wartości importu, co w efekcie dało dodatni bilans wymiany handlowej na poziomie 10 mld euro.

Minister podkreślił natomiast, że polski eksport rolny zamknął się kwotą 52 mld euro, co przy 33 mld euro wartości importu przyniosło dodatnie saldo wymiany w wysokości 19 mld euro.

Wzmocnienie eksportu

– Dla wzmocnienia eksportu niezbędna jest rozbudowa infrastruktury technicznej – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Według ministra potrzebna jest także odpowiednia infrastruktura bankowa, finansowa.

– Brakuje specjalistów. Rynki pozyskuje się przez lata i przez lata buduje się kontakty handlowe – dodał szef resortu rolnictwa.

Handel z Ukrainą

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podkreślił, że obecnie Unia Europejska opowiedziała się za kolejnym rokiem liberalizacji handlu z Ukrainą.

– Mam nadzieję, że to już ostatni rok i wrócimy do negocjacji w oparciu o układ stowarzyszeniowy Ukrainy z Unią Europejską i wprowadzimy pewne ograniczenia – podkreślił minister.

Dodał przy tym, że obecnie Ukraina ma pełny dostęp do rynku, ale nie musi spełniać wymagań obowiązujących rolników unijnych.

Jednocześnie minister zwrócił uwagę na ogromną rolę polskiego przemysłu przetwórczego. Wyraził opinię, że warto maksymalnie wykorzystać potencjał surowcowy Ukrainy i podejmować wspólne przedsięwzięcia polsko-ukraińskie gwarantowane przez rządy obu krajów na rzecz rozwoju wspólnego eksportu.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy gov.pl/MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!