Scroll Top
dopłaty nawozy

Dopłaty do nawozów zostaną wypłacone do końca miesiąca
Fot. Michal Jarmoluk z Pixabay

Dopłaty do nawozów zostaną wypłacone do końca miesiąca
Fot. Michal Jarmoluk z Pixabay

Nie 4 mld zł, a niespełna 2,5 mld dopłat do nawozów wypłacono

Na wypłatę dodatku nawozowego czeka jeszcze 20 tys. rolników – ok. 5 proc. wszystkich, którym przyznano dodatek.

– Przed kilkunastoma miesiącami polskie koncerny nawozowe w lawinowym tempie podwyższały z miesiąca na miesiąc ceny nawozów, głównie nawozów azotowych – mówił wczoraj w Sejmie poseł Jarosław Rzepa, Koalicja Polska. – W mniemaniu wielu aby dodatkowo zwiększyć odczucie braków narodowe koncerny blokowały nawozy na placach i w magazynach, uniemożliwiając hurtownikom odbiór wcześniej zakontraktowanych nawozów, na które czekali polscy rolnicy. Protestującym rolnikom zaproponowano dopłaty w kwocie 500 zł w przypadku gruntów ornych i 250 zł w przypadku łąk i pastwisk, ale, szanowni państwo, dotyczy to tylko pierwszych 50 ha. Najpierw te dopłaty miały trafić do rolników do końca czerwca. Później była obietnica, że trafią do nich do końca sierpnia. Panie ministrze Kowalczyk, proszę wyjść na mównicę i powiedzieć, ilu rolników nie dostało jeszcze tych pieniędzy. Kiedy wreszcie zapłacicie rolnikom? Ludzie myślą, że już od dawna jest to tylko historia. Panie premierze, bardzo proszę, żeby, żeby polscy rolnicy usłyszeli, kiedy wreszcie ostatnie pieniądze zostaną wypłacone. Jeżeli nie zostały wypłacone, to kiedy poda się pan do dymisji?

I minister Henryk Kowalczyk „wyszedł na mównicę i powiedział”:

– Oczywiście kiedy rządziła poprzednia ekipa, to nikomu nawet do głowy nie przyszło, żeby wprowadzić taką pomoc dla rolników. Chodzi o prawie 4 mld zł. Wiem, że teraz oczywiście oczekujecie bardzo wiele. Pragnę poinformować, że dzisiaj poszły do rolników ostatnie pieniądze.

Jak wynika z informacji wczoraj podanej przez ARiMR, rzeczywiście trwa wypłata dodatków nawozowych – wypłacono jednak nie 4 mld zł, a trochę ponad pół tego. „398 tys. rolników otrzymało do 6 października ponad 2,48 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych. Wypłatę pieniędzy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła 11 lipca” – podała ARiMR. I dodała, że „Po ocenie 427 tys. złożonych dokumentów do otrzymania wsparcia zakwalifikowano ponad 418 tys. rolników, a przyznana im kwota pomocy wynosi 2,62 mld zł.”

Zatem wypłata dodatków nie została zakończona. ARiMR zapewniła: „(…) niewielu rolników czeka jeszcze na wypłaty z tego tytułu. Agencja dokłada wszelkich starań, by środki trafiły do nich jak najszybciej. Będzie to na pewno jeszcze w tym miesiącu.”

Posty powiązane

error: Content is protected !!