Scroll Top
pusty korytarz sejmowy

Trwa przerwa w obradach Sejmu.
Fot. Mikil Narayani z Pixabay

Trwa przerwa w obradach Sejmu.
Fot. Mikil Narayani z Pixabay

Poseł Braun skradł show Tuskowi

Poseł Grzegorz Braun był dziś niezadowolony od rana – domagał się wyjaśnienia wczorajszych zarzutów postawionych Tuskowi przez Kaczyńskiego.

Więcej:

Sejm wybrał rząd Donalda Tuska

Mimo że poseł apelował o wyjaśnienie tej sprawy, marszałek Hołownia pozwolił Donaldowi Tuskowi zaprezentować swoje plany rządowe.

Więcej:

Premier Donald Tusk na czele rządu “koalicji 15 października”

Od kilku godzin posłowie zgłaszali pytania do swojego kandydata na premiera. A Donaldowi Tuskowi, jak mówił podczas prezentacji rządu, bardzo zależało na jutrzejszym wyjeździe do Brukseli na Radę Europejską w roli premiera polskiego rządu, dlatego już 13 grudnia z rana o godz. 9 zaplanowano zaprzysiężenie rządu przez prezydenta.

Wszystko przebiegało zgodnie z planem – padały kolejne z 250 zgłoszonych pytań, gdy poseł Grzegorz Braun zagasił gaśnicą chanukowe świece właśnie zapalone na korytarzu sejmowym.

Od 17 lat taka uroczystość się w Sejmie odbywa. Doszło do „hańbiącego incydentu” – ogłosił na konferencji prasowej marszałek Hołownia. I oznajmił, że w Sejmie nie może być miejsca na zachowania antysemickie.

– Nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu na terenie Sejmu RP. Jak rozumiem, przez zebranych przemawia ignorancja – mówił natomiast poseł Grzegorz Braun z mównicy sejmowej, zabierając głos w trybie sprostowania. – Przypisano mi tutaj pobudki rasistowskie, gdy tymczasem ja właśnie przywracam stan normalności i równowagi, kładąc kres aktom satanistycznego, talmudycznego, rasistowskiego triumfalizmu, ponieważ takie jest przesłanie tych świąt. Wzywam państwa na dysputę teologiczną. Chętnie podzielę się informacjami.

Marszałek Hołownia „osobiście”, jak mówił podczas konferencji prasowej, wykluczył posła Brauna z obrad Sejmu – w obecnie trwającym posiedzeniu nie może brać udziału. Ponieważ posiedzenie pierwsze ciągnie się już 11 dni i nie wiadomo, kiedy się skończy, wykluczenie to może jeszcze potrwać.

Prezydium Sejmu już nałożyło na posła Grzegorza Brauna maksymalny wymiar kary – odebranie połowy uposażenia poselskiego na 3 miesiące i diet poselskich na pół roku. Kancelaria Sejmu złoży do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wicemarszałek Piotr Zgorzelski mówił o pośle Braunie podczas konferencji „ten bandyta” i domagał się uchylenia mu immunitetu.

Uroczystość zaprzysiężenia rządu w Kancelarii Prezydenta zaplanowano na godz. 9 jutro rano.

Czas więc nagli – posłowie nowej koalicji rządowej zrezygnowali z planowanego zadania pytania kandydatowi na premiera (było ich jeszcze 58). Ale posłowie nowej opozycji czekają na wznowienie obrad i możliwość zadawania pytań – i oczywiście na odpowiedzi.

Jest bardzo wątpliwe, czy Sejm zdoła zagłosować nad udzieleniem swojego poparcia dla rządu Tuska do godz. 19, jak planował. Kiedy padną odpowiedzi, na postawione premierowi pytania? I czy Tusk zdąży wyjechać do Brukseli jako premier? Czy Sejm zagłosuje o tym w nocy z 12 na 13 grudnia?

 

 

 

 

 

 

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!