Scroll Top
targi kielce

Fot. www.facebook.com/agrotechkielce/

Fot. www.facebook.com/agrotechkielce/

Agrotech zapowiada wiosnę

Dziś w Kielcach ruszyły targi Agrotech, potrwają do 19 marca 2023.

Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej w Targach Kielce to impreza obecna od 28 lat w kalendarzu wielu rolników.

Jak mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie imprezy wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, rolnicza wiosna zaczyna się od targów AGROTECH. Frekwencja jest rekordowa, wielu wystawców prezentuje swoje maszyny.

– Powiązane to jest też z tym, że właśnie rozpoczyna się kolejna perspektywa finansowa Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, gdzie też są szanse na uzyskanie dofinansowań do tego typu najnowocześniejszych maszyn. Dofinansowania są zarówno w puli środków na inwestycje, ale też dla młodych rolników – a daje się zaobserwować bardzo dużo młodych ludzi zainteresowanych tymi najnowocześniejszymi maszynami – mówił minister Kowalczyk. Jak podkreślił, umaszynowienie umożliwia zastępowanie rąk do pracy i wspieranie rolnictwa precyzyjnego, pozwalającego obniżyć koszty.

– W tym roku szczególnie cieszymy się z tego, że dwie firmy – z 450 obecnych na targach – przedstawiły swoje światowe premiery ciągników właśnie w Kielcach, a oprócz tego ok. 10 firm ma tutaj premiery krajowe – podkreślił Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce.

Stabilizacja na rynku zbóż

Podczas targów protestowało Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”, stąd podczas konferencji prasowej padło pytanie o stabilizację rynku zbóż.

Jesteśmy przed decyzją Komisji Europejskiej, czy handel zbożem z Ukrainą ma być bezcłowy. Nikt nie chce dopłacać do skupionego taniej zboża, stąd zatrzymanie się naszego eksportu – tłumaczył premier. Stąd też propozycja wprowadzenia dopłat, co oczekuje na decyzję KE. Jak dodał minister, jest też przygotowywany program wsparcia eksportu, składający się z wielu elementów. Udział w nim ma wziąć Agencja Rezerw Strategicznych.

– Zdaję sobie sprawę, że te magazyny, które są zapełnione, musimy opróżnić do żniw, bo problem będzie w żniwa jeszcze trudniejszy – mówił minister. Dodał, że zapraszał Stowarzyszenie „Oszukana Wieś” na rozmowy, ale temu stowarzyszeniu najwyraźniej nie zależy na rozmowach, a na krzykach – ocenił. – Nie tędy droga, tak nie naprawimy polskiego rolnictwa – podsumował.

Co na targach?

Organizatorzy zapowiadają obecność 450 wystawców z Polski i 15 krajów na powierzchni 63 tysięcy metrów kwadratowych. Odbędą się światowe premiery i pokazanych ma być mnóstwo nowości wśród ciągników, maszyn, systemów zarządzania. Odbędą się warsztaty „Ekoschematy – jak uzyskać maksymalne dopłaty” i prezentacja KRUS “Bezpieczny ubiór dla rolnika”.

Posty powiązane

error: Content is protected !!