Tylko gorzelnie skupujące kukurydzę mogłyby skorzystać na kredytach preferencyjnych na skup.
Fot. Leonardo Léo z Pixabay
Tylko gorzelnie skupujące kukurydzę mogłyby skorzystać na kredytach preferencyjnych na skup.
Fot. Leonardo Léo z Pixabay
Kredyty skupowe tylko dla gorzelni skupujących kukurydzę?
Jak wynika z uzasadnienia przedstawionego wczoraj projektu pomocowego, ma to być sposobem wyjścia z impasu, wywołanego brakiem zgody Komisji Europejskiej na ten rodzaj pomocy.
Kredyty skupowe dla gorzelni zapowiedziano jesienią 2023.
Nie udało się ich urzeczywistnić i kolejne przesuwanie terminów naboru wniosków nie doprowadziło do zmiany sytuacji.
Jaka pomoc do kukurydzy i… buhaja? Jakie kredyty preferencyjne?
Teraz w projekcie rozporządzenia określającego warunki pomocy udzialanej za pośrednictwem ARiMR, MRiRW podaje pomysł na wyjście z impasu: „zboża w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r.” zastępuje się wyrazami „kukurydzę w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.”, co oznacza, że kredyty skupowe miałyby być znacznie ograniczone i przysługiwać tylko gorzelniom skupującym kukurydzę i to w znacznie krótszym okresie.
Uzasadnienie jest następujące:
„Komisja Europejska wskazała na wątpliwości w zakresie udzielania kredytów skupowych podmiotom prowadzącym działalność oznaczoną kodem 11.01.Z zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności do zakupionych przez nie różnych rodzajów zbóż w takim długim okresie, jaki został wprowadzony istniejącym przepisem tj. od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. Konsekwencją wątpliwości Komisji jest konieczność dokonania zmiany w § 13zy w odniesieniu do okresu zakupu (od dnia 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.) oraz ograniczenie rodzaju zakupionego produktu tylko do kukurydzy.
Należy podkreślić, że dotychczas w związku z brakiem zgody Komisji Europejskiej gorzelnie nie mogą ubiegać się o kredyty skupowe.
Zmiana programu dopłat do kredytów skupowych dla podmiotów prowadzące działalność oznaczoną kodem 11.01.Z zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności zostanie notyfikowana do Komisji Europejskiej jako zgodna ze wspólnym rynkiem.”
Ile podmiotów mogłoby skorzystać na tej możliwości otrzymania pomocy?
W ocenie skutków regulacji rubryka określająca, wielkość grupy „podmioty prowadzące działalność oznaczoną kodem 11.01.Z zgodnie z klasyfikacją w Polskiej Klasyfikacji Działalności” pozostała pusta.
Nie wyliczono też wydatków, podając ogólnie, że zmiany – poza dopłatą do sprzedanych zbóż, refundacją 100 proc. wydatków na bioasekurację ASF i dopłatą do zakupu buhaja – „nie mają wpływu na wzrost wydatków”.
2,1 mld zł na dopłaty do sprzedanych w 2024 roku zbóż – jest projekt