Czy tym razem wymogi wynikające z konieczności spełniania normy GAEC 7 określono definitywnie?
Fot. Rubén Manzano z Pixabay
Czy tym razem wymogi wynikające z konieczności spełniania normy GAEC 7 określono definitywnie?
Fot. Rubén Manzano z Pixabay
GAEC 7 – jednak wystarczy zmianowanie, dywersyfikacja upraw zbędna?
Proponuje się odstąpienie od wymogu dywersyfikacji upraw w ramach realizacji normy GAEC 7.
To kolejny projekt zmian, zgłoszony przez Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 podczas II posiedzenia odbytego 22 listopada 2023.
Czytaj też:
Okrywa glebowa zgodna z GAEC 6 – ale inaczej
Będzie wyższa płatność ONW i mniejsza wymagana obsada zwierząt
Jak wynika z uzasadnienia proponowanej teraz zmiany, dywersyfikacja jest traktowana w przepisach unijnych jako wymóg dodatkowy i możemy z niego zrezygnować.
„W związku z wprowadzeniem przez Polskę wymogów normy GAEC 7 dotyczących zmianowania w sposób nakazujący stosowanie prowadzenia zmianowania upraw w porównaniu z rokiem poprzednim na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych oraz co 3 lata na 100% gruntów ornych, należałoby uznać, że wymóg dywersyfikacji upraw stanowi nadmierne obciążenie dla gospodarstw rolnych, utrudniając podejmowanie przez rolników decyzji produkcyjnych” – podano w uzasadnieniu.
Poza tym zaproponowano też zmiany techniczne, doprecyzowujące terminy utrzymania międzyplonu ścierniskowego przez co najmniej 8 tygodni od terminu wysiewu oraz wsiewki śródplonowej – przez co najmniej 8 tygodni od terminu zbioru uprawy w plonie głównym.
Po zmianach „Streszczenie praktyki gospodarstw rolnych służącej zmianowaniu upraw” w PS dla WPR ma wyglądać tak:
„Gospodarstwa powyżej 10 ha gruntów ornych zobowiązane są do:
Prowadzenia upraw na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych w taki sposób, aby na każdej działce rolnej, na tych gruntach, w porównaniu z rokiem poprzednim, była prowadzona inna uprawa w plonie głównym.
Powyższe obowiązki uznaje się za spełnione na danej działce rolnej w przypadku wprowadzenia po zbiorze plonu głównego międzyplonu (ozimego lub ścierniskowego lub wsiewki śródplonowej), z okresem utrzymania międzyplonu ścierniskowego przez co najmniej 8 tygodni od terminu wysiewu, a w przypadku wsiewki śródplonowej – przez co najmniej 8 tygodni od terminu zbioru uprawy w plonie głównym.
Jednocześnie, na wszystkich gruntach ornych w gospodarstwie, taka sama uprawa w plonie głównym nie może być prowadzona dłużej niż 3 lata.
Powyższe zasady nie obowiązują w przypadku upraw korzystnie wpływających na poprawę i zachowanie potencjału gleby, takich jak: rośliny bobowate, trawy i inne zielne rośliny pastewne, mieszanki bobowatych drobnonasiennych z trawami, grunty ugorowane oraz uprawy wieloletnie.
Z wdrażania normy wyłączone są gospodarstwa:
– w których więcej niż 75% GO jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych, uprawy roślin strączkowych lub ugorowanych lub stanowi sumę powyższych,
– w których więcej niż 75% UR stanowi TUZ lub jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych, lub stanowi sumę powyższych.
Gospodarstwa, w których prowadzona jest produkcja ekologiczna zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 2018/848, potwierdzona certyfikatem, uznaje się za spełniające normę DKR 7.
Powyższe zasady odnośnie zmianowania nie obowiązują w przypadku uprawy kukurydzy.”
To kolejne już zmiany wprowadzane do PS dla WPR w zakresie spełniania normy GAEC 7 – dla której na 2023 rok UE ogłosiła odstępstwo. Czy tym razem są to zmiany ostateczne?
Czytaj też:
Jak spełnić normy zmianowania i dywersyfikacji upraw?