Scroll Top
euro

Rolnicy skorzystają na uruchomionych środkach unijnych?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Rolnicy skorzystają na uruchomionych środkach unijnych?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Tusk: Polscy rolnicy tak jak unijni chcą równych zasad konkurencji

Rządy prawa przywrócone, KPO odblokowany. 137 mld euro – 600 mld zł – uruchomione dla Polski. Zapewniła o tym podczas dzisiejszej wizyty w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Więcej o tej wizycie:

Protestować każdy może

Protestować każdy może

Podczas wspólnej wizyty w Polsce przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen oraz premiera Belgii Alexandra De Croo zapowiedziano dziś w Warszawie odblokowanie środków z KPO i Funduszu Spójności. Przewodnicząca KE zapowiedziała też zamiar rozwiązania problemów rolników. Są wprowadzane uproszczenia, trwają analizy sytuacji. Przywrócono transport z Ukrainy przez Morze Czarne.

Alexander De Croo – premier Belgii, państwa prowadzącego w tym półroczu prace Unii Europejskiej, wykazał zadowolenie z uwolnienia 137 mld na rzecz Polski.

Zapewniono też o zamiarze dalszego wspierania Ukrainy.

Jak wskazał premier Donald Tusk, pieniądze odblokowane dla Polski pozwolą też pomóc w obecnych problemach rolników:

— Na polskie to jest 600 mld zł, to jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy. Wykorzystamy, żeby też rozładować to wszystko, co budzi też dziś napięcie i niepokoje. Nieprzypadkowo pani przewodnicząca wspomniała o tych pierwszych szybkich płatnościach i wśród nich będzie 1,5 mld euro (na nasze: ponad 6 mld zł), które trafią bezpośrednio do małych i średnich producentów żywności i to będzie pierwszy taki zastrzyk, który  może przynieść poczucie bezpieczeństwa i perspektywę dla naszych rolników — powiedział Donald Tusk.

Jak zapewniał premier, protest rolników nie jest skierowany przeciwko Ukrainie. UE powinna pomagać walczącej Ukrainie, ale też swoim rolnikom i chronić unijny rynek. Protest polskich rolników ma swoje uzasadnienie. Polska długo czekała, aby stać się równym partnerem dla unijnych rolników. To było 10 lat. – Państwa unijne wiedziały dobrze, że jakby Polska od razu dostała wszystkie prawa, to polskie rolnictwo byłoby tak konkurencyjne, że nikt nie miałby żadnych szans – wskazał premier Tusk.

Teraz polscy rolnicy – tak jak unijni – chcą równych zasad konkurencji.

Czytaj też:

Czy KPO jest potrzebny w rolnictwie?

Czy KPO jest potrzebny w rolnictwie?

Posty powiązane

error: Content is protected !!