Scroll Top
rośliny na pieniądzach

Budżet państwa udzieli pomocy rolnikom?
Fot. Orlando z Pixabay

Budżet państwa udzieli pomocy rolnikom?
Fot. Orlando z Pixabay

Czy MRiRW sypnie pomocą krajową?

Rolnicy protestują – czy budżet państwa pospieszy z pomocą?

Posłowie obecnej opozycji wzywają MRiRW do wypłacenia rolnikom pomocy z budżetu krajowego – analogicznie, jak działo się to za ich rządów.

Więcej:

Telus o protestach rolników

Telus o protestach rolników

Czy nowe MRiRW zdecyduje się na ponowienie np. dopłat dla produkujących zboża? Czy zwiększy pomoc krajową?

Wypowiedź wiceministra Michała Kołodziejczaka wygłoszona podczas niedawnych obrad senackiej Komisji Rolnictwa na to nie wskazuje.

– Było bardzo dużo pytań o rynki rolne, a ja w ministerstwie rolnictwa odpowiadam za departament rynków rolnych – mówił do senatorów Kołodziejczak. – Polityka poprzednich lat doskonale wpisuje się w temat pytań, które tutaj padały. A jedno słowo było powtarzane nader często: dopłaty, dopłaty, dopłaty. Ja mógłbym odnosić się do każdego pytania osobno, ale odpowiem wam łącznie, żeby nie zabierać cennego czasu. Pewnie macie jeszcze inne pytania. Rozpuściliście dopłatami wszystkich, a głównie przetwórców i pośredników, którzy dzięki temu mogli kupować tanio produkty i drogo sprzedawać. Polityka rolna uprawiana w ten sposób prowadzi tylko do upadku, do tego, co dzisiaj widzimy. Przejęliśmy po rządach Prawa i Sprawiedliwości wyrok na polskie rolnictwo, testament, w którym jest to dokładnie zapisane. Pan senator mówił tutaj o tzw. programie „Locha+”. Jeżeli możecie przedstawić mi jakikolwiek efekt tego programu, to ja chętnie go zobaczę. Bo ja tego kompletnie nie widzę. Widzę jedną wielką patologię, którą poprzez to stworzyliście. Mało tego, stworzyliście też taką sytuację, że te oczekiwania są bardzo duże. Tak, będziemy dalej pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują, ale rynki rolne potrzebują naprawy. To musi być robione długofalowo, a wpływ na to muszą mieć nie dopłaty, ale dobre, długoletnie kontrakty, które będą pokazywały rolnikom, w jakich kierunkach iść. (…) Jeżeli chodzi o dopłaty i ich wpływ na rynki rolne, to będziemy naprawiać polskie rolnictwo. My te rynki rolne będziemy starali się naprawiać, jak najbardziej będziemy iść w kierunku budowania normalnych relacji, a nie tylko opierania się na dopłatach, które odmieniano tutaj przez wiele przypadków. Ja mam takie wrażenie, że gdyby była jeszcze jedna kadencja podobnych rządów, to moglibyśmy zmienić nazwę ministerstwa rolnictwa na ministerstwo dopłat albo jakiegoś socjalu, a  polski rolnik byłby uzależniony wyłącznie od dopłacania. Nie może to iść w  takim kierunku.

Minister Czesław Siekierski powiedział jednak coś, co wskazuje na możliwość uruchomienia polskiego budżetu w ramach pomocy:

– Myślę, że czekają nas ciężkie rozmowy z ministrem finansów. Jesteśmy na nie przygotowani, jesteśmy zdeterminowani. Zobaczymy, jakie osiągniemy efekty – stwierdził.

Posty powiązane

error: Content is protected !!