Scroll Top
las pole mgła zima

Zmiany w zalesieniach i zadrzwieniach z PS dla WPR.
Fot. Сергей Шабанов z Pixabay

Zmiany w zalesieniach i zadrzwieniach z PS dla WPR.
Fot. Сергей Шабанов z Pixabay

Jakie zmiany w zalesieniach z PS dla WPR?

Uwzględnienie planu ogólnego gminy w przepisach rozporządzenia leśno-zadrzewieniowego to główny powód zmian wprowadzanych w tym rozporządzeniu.

Jest propozycja zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych oraz w formie premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023– 2027.

Zasady realizacji polityki przestrzennej będą ustalane w planie ogólnym gminy – w zwięzłym dokumencie o krótkiej liście ustaleń, który będzie uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy (z wyłączeniem terenów zamkniętych), w randze aktu prawa miejscowego. Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą wiążące zarówno dla planów miejscowych, jak i dla decyzji o warunkach zabudowy. Jednocześnie studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowują moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r., i stosuje się do nich przepisy dotychczasowe.

Wsparcie na zalesianie jest przyznawane jednorazowo m.in. do gruntów przeznaczonych do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku tego planu miejscowego – gdy zalesianie tych gruntów nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy albo planu ogólnego gminy, a w przypadku braku tego planu miejscowego oraz tego studium albo tego planu ogólnego – gdy te grunty zostały przeznaczone do zalesienia w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – zaproponowano w projekcie.

Proponuje się też doprecyzować przepisy w zakresie:

– przyznawania wsparcia na zakładanie systemów rolnoleśnych do gruntu, do którego rolnik ubiega się o przyznanie płatności w ramach schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt. Wsparcie nie będzie przysługiwać m. in. do gruntu, do którego rolnik ubiega się o przyznanie płatności w ramach schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt;

– terminu przechowywania przez beneficjenta dowodów zakupu sadzonek i materiałów użytych do zabezpieczenia przed zniszczeniem drzew lub krzewów – dokumenty te należy przechowywać od dnia zakupu do dnia, w którym upływa 5 lat od dnia wypłaty wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych;

– wsparcie na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych jest przyznawane do gruntów nieobjętych zobowiązaniem w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023– 2027, polegającym na pielęgnacji zalesień wykonanych w ramach interwencji „Zalesianie gruntów rolnych” lub zalesień występujących na gruncie wskutek sukcesji naturalnej – doprecyzowano.

Dodatkowo proponuje się rozszerzyć listę gatunków i rodzajów drzew i krzewów nieobjętych regionalizacją nasienną o malinę.

Proponuje się też rezygnację z mapy sporządzonej przez osobę posiadającą uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii, dołączanej obecnie do wniosku o sporządzenie planu zalesienia do gruntów z sukcesją naturalną. Informacje dotyczące tych gruntów pozyskiwane będą przez rolników z systemu informatycznego ARiMR w formie karty informacyjnej – zmiana jest bardzo korzystna z uwagi na fakt, iż pozyskanie takiej mapy wiązało się z poniesieniem kosztów przez rolnika, jak podkreślono.

Rozporządzenie ma wejść w życie 15 marca 2024 r., a więc z dniem rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych.

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!