Scroll Top
euro

Kolejne zmiany w ekoschematach wynikają z doświadczeń zdobytych po roku ich realizacji.
Fot. Dennis z Pixabay

Kolejne zmiany w ekoschematach wynikają z doświadczeń zdobytych po roku ich realizacji.
Fot. Dennis z Pixabay

Ekoschematy we wnioskach z 2024 z kolejnymi ważnymi zmianami

Kolejne zmiany w ekoschematach mają ułatwić korzystanie z płatności – MRiRW proponuje je po roku gromadzenia doświadczeń.

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 ma na celu ułatwienie dostępu do płatności w ramach ekoschematów.

To wynik roku doświadczeń – podaje ministerstwo.

Liczenie zwierząt do Ekstensywnego użytkowania TUZ

Zaproponowano doprecyzowanie przepisów dotyczących sposobu liczenia dużych sztuk przeliczeniowych (DJP) zwierząt w ramach praktyki Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt.

Obecnie zapis jest następujący:

„Liczba zwierząt, o której mowa w ust. 1 pkt 2, jest ustalana z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk zwierząt na duże jednostki przeliczeniowe (DJP) określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia i stanowi iloraz sumy iloczynów liczby poszczególnych zwierząt i wartości współczynników przeliczeniowych sztuk zwierząt na DJP oraz liczby dni w okresie, w którym rolnik lub jego małżonek był posiadaczem tych zwierząt”.

W projekcie zaproponowano natomiast:

„Liczba zwierząt, o której mowa w ust. 1 pkt 2, jest ustalana z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk zwierząt na duże jednostki przeliczeniowe (DJP) określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia i stanowi sumę iloczynów liczby poszczególnych zwierząt według średniego stanu tych zwierząt z okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 (tj. w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności – dop. MP-K), i wartości współczynników przeliczeniowych sztuk zwierząt na DJP”.

Oświadczenie zamiast zdjęcia

W ramach praktyk Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji oraz Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo przepisy projektowanego rozporządzenia umożliwiają potwierdzenie realizacji ww. praktyk nie tylko przez złożenie zdjęcia geotagowanego, ale również poprzez złożenie do kierownika biura powiatowego Agencji oświadczenia o ich wykonaniu (niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia: (i) zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, i nie później niż do dnia 7 listopada w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, albo (ii) w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, jeżeli praktyka była zrealizowana w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, przed dniem złożenia tego wniosku lub przed dniem 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności).

Dla praktyki Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo, zmiana polega też na dopuszczeniu stosowania nawozów naturalnych płynnych również w formie granulatu.

Międzyplony z doprecyzowaniem, a wsiewki z rejestrem

W przypadku praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe doprecyzowano, że na potrzeby międzyplonów ozimych mogą być wysiewane uprawy w formie jarej lub ozimej.

W przypadku wsiewek śródplonowych dodano przepis o obowiązku prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych („na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej, rejestr zabiegów agrotechnicznych, który zawiera co najmniej numer działki ewidencyjnej, wielkość powierzchni uprawy, datę i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych, rodzaj uprawy, a także datę zbioru uprawy w plonie głównym”), tym samym rezygnując z obowiązku składania oświadczenia o dacie zbioru uprawy w plonie głównym.

Zmiana ekoschematu Integrowana Produkcja Roślin polega na doprecyzowaniu, że płatności są przyznawane również jeżeli małżonek rolnika prowadzi uprawy roślin zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin.

Dla ekoschematu Biologiczna ochrona upraw jest zmiana doprecyzowująca, że rolnik może dokonać uzupełnienia również przed otrzymaniem wezwania.

Doprecyzowano możliwości łączenia na tej samej powierzchni, w tym samym roku ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych ze zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym PROW lub zobowiązaniem w ramach interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych PS WPR.

Rozporządzenie wejdzie w życie 15 marca 2024 r.

Posty powiązane

error: Content is protected !!