Scroll Top
euro gwiazdki

Z których obciążeń administracyjnych nałożonych na rolników UE może zrezygnować?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Z których obciążeń administracyjnych nałożonych na rolników UE może zrezygnować?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Komisja Rolnictwa PE pracuje nadal nad uproszczeniami WPR

W poniedziałek 26 lutego europosłowie przeanalizują już sformułowane przez KE i kolejne możliwości uproszczenia unijnej polityki rolnej.

Komisja Europejska sformułowała już pewne propozycje – zostaną one omówione w poniedziałek 26 lutego podczas komisji AGRI.

Europosłowie przedyskutują już sformułowane propozycje i zaplanują kolejne działania.

Co zaproponowano?

Więcej:

Komisja Europejska przedstawia możliwości uproszczeń w celu zmniejszenia obciążeń dla rolników w UE

Komisja Europejska przedstawia możliwości uproszczeń w celu zmniejszenia obciążeń dla rolników w UE

 

W materiałach, nad którymi będą dyskutować w poniedziałek europosłowie, zwraca uwagę nastawienie do rozmów także  z państwami członkowskimi – bo to one w nowej WPR same przygotowały swoje plany realizacji unijnych wytycznych. Teraz jest czas pierwszych ocen ich realizacji.

Więcej o planach KE dotyczących możliwości uproszczeń – w załączniku pod tekstem.

A co sądzi o obecnych propozycjach europoseł i niedawny minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel?

– Ostatnie propozycje KE na pewno idą w dobrym kierunku i są zgodne z częścią postulatów, jakie PiS zgłaszał w PE, w tym w Komisji rolnictwa i rozwoju wsi – mówi europoseł. – Dobrze należy ocenić dalsze odstępstwa od wymogów tzw. norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska naturalnego (GAEC). Oprócz już obecnego poluzowania wymogów dla chyba najbardziej kontrowersyjnej normy GEAC 8 (dot. minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne), Komisja przewiduje teraz odstępstwa od norm związanych z utrzymywaniem trwałych użytków zielonych (GAEC 1) oraz zapewniania minimalnej pokrywy glebowej w najbardziej newralgicznych okresach (GAEC 6). Jednak szczególnie ważna jest propozycja, aby w perspektywie średnioterminowej wyłączyć z obowiązku zgodności ze wszystkim i normami GAEC gospodarstwa o wielkości poniżej 10 ha. Będzie to wyraźnie odczuwalna ulga w wielu państwach członkowskich, szczególnie w PL, ze względu na wyjątkowe rozdrobnienie naszych gospodarstw rolnych.

Trzeba podkreślić, że ta ulga dotyczy wielu gospodarstw, ale małego areału: skorzystałoby na tym 65% beneficjentów wsparcia w ramach WPR w UE, a jednocześnie nie wpłynęłoby to znacząco na ambicje środowiskowe/klimatyczne (gospodarstwa te stanowią jedynie 9,6 % obszarów objętych wsparciem w ramach WPR).

– Na pewno docenić należy również starania na rzecz zmniejszenia obciążeń administracyjnych w zakresie kontroli i sprawozdawczości: propozycja redukcji częstotliwości kontroli na terenach gospodarstw o 50% jest odpowiedzią na od dawna podnoszone głośno postulaty państw członkowskich – uważa europoseł Krzysztof Jurgiel. – Jako poseł kontrsprawozdawca EKR w pracach Parlamentu Europejskiego do sprawozdania w sprawie finansowania WPR, zarządzania nią i monitorowania jej [(EU) 2021/2116], starałem się, aby szczególnie jasne i czytelne były przepisy określające odpowiedzialność rolników i administracji krajowych za ewentualne błędy rachunkowe (aby przykładowo rolnicy nie byli karania za błędy nieumyślne) a także, aby jasno określić zasady odstępstw od spełniania wymogów na gruncie tzw. siły wyższej (klęsk żywiołowych czy innych niespodziewanych czynników). Dobrze, że Komisja deklaruje doprecyzowanie tych przepisów, powinno się to odbyć w ścisłej konsultacji z przedstawicielami środowisk rolniczych. Aby jednak uniknąć scenariusza, w którym KE po wyborach wycofa się ze swoich elastyczności i ponownie zmieni kurs polityczny w kierunku zwiększania ambicji środowiskowych – postuluję, aby na KE wymusić zapis, by proponowane odstępstwa były skuteczne do końca bieżącej perspektywy finansowej WPR, tj. do roku 2027 włącznie.

Czy wobec tego rolnicy – polscy i unijni mogą odetchnąć z ulgą?

– Propozycje ostatnich zmian zaprezentowanych przez KE idą w dobrym kierunku, są jednak znacznie spóźnione: wiele z tych zmian postulowano już na etapie prac legislacyjnych nad reformą WPR kilka lat temu. Szkoda, że dzisiaj musimy w panice szukać lekarstw, chociaż wtedy mogliśmy tej chorobie zapobiec. Raz jeszcze podkreślam również zasadę ograniczonego zaufania do propozycji przedwyborczych i domagam się zapisów, które gwarantują większą trwałość czasową proponowanych rozwiązań – mówi europoseł Krzysztof Jurgiel.

 

Analiza obciążeń administracyjnych obciążających rolników

Posty powiązane

error: Content is protected !!