Scroll Top
Minister Robert Telus z wiceministrami Rafałem Romanowskim i Krzysztofem Cieciórą podczas spotkania (fot. MRiRW)

Minister Robert Telus z wiceministrami Rafałem Romanowskim i Krzysztofem Cieciórą podczas spotkania (fot. MRiRW)

Minister Robert Telus z wiceministrami Rafałem Romanowskim i Krzysztofem Cieciórą podczas spotkania (fot. MRiRW)

Spotkanie ministra z rolnikami z województw lubelskiego i podkarpackiego

Minister rolnictwa i rozwoju Robert Telus spotkał się z przedstawicielami rolników, którzy protestowali na przejściu granicznym. Rozmowy dotyczyły sytuacji na rynku zbóż i nawozów wieloskładnikowych. W spotkaniu uczestniczyli także wiceministrowie Rafał Romanowski i Krzysztof Ciecióra.

Zakres rozmów

Rozmowy dotyczyły cen skupu kukurydzy na wschodzie Polski, m.in. na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Rolnicy zwracali uwagę na zbyt niskie ceny, szczególnie kukurydzy mokrej. Zdaniem części rolników firmy skupujące kukurydzę sztucznie zaniżają ceny.

– Rolnicy mogą złożyć wniosek o świadectwo jakości handlowej zbóż w wojewódzkich oddziałach IJHARS. Zaświadczenia powinny być gwarancją otrzymania właściwej zapłaty za zboże w skupie – informował minister Robert Telus.

Zdaniem rolników problemem są nie tylko niskie ceny, lecz także mała liczba firm skupujących mokrą kukurydzę.

Minister przypomniał, że podmioty, które skupują mokrą kukurydzę, otrzymają wsparcie.

– Dopłacimy firmom skupowym 200 zł do tony mokrej kukurydzy zakupionej od polskich rolników po żniwach od 15 września do 31 grudnia 2022 r. Taki zakup trzeba potwierdzić fakturami – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Sytuacja na rynku nawozów będzie opanowana

Rolnicy wskazywali na trudności z dostępem do nawozów wieloskładnikowych.

– Wiemy o dużych opóźnieniach z realizacją zamówień oraz o problemach logistycznych. Mam jednak informację, że wszystkie linie produkcyjne zostały uruchomione i w najbliższym czasie sytuacja zostanie opanowana – zapowiedział minister Telus.

Pomoc dla rolników

Minister przypomniał, że we wrześniu rozpoczęła się wypłata dopłat do nawozów. Rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 500 zł do hektara upraw rolnych oraz 250 zł do hektara łąk i pastwisk. Pomoc przysługuje do 300 ha.

– Na wypłatę dopłat do nawozów ARiMR ma czas do 31 grudnia 2023 roku. Będę jednak chciał, żeby pomoc trafiła do rolników jak najszybciej – powiedział minister.

Szef resortu podkreślił również, że zaliczki na poczet płatności bezpośrednich będą wypłacane rolnikom od 15 października.

Inną formą wsparcia rolników są kredyty płynnościowe.

– Rolnicy złożyli już wnioski o te kredyty na kwotę 3 mld zł. Mamy jeszcze zarezerwowane na ten cel 7 mld zł, a limit akcji kredytowej wynosi 10 mld zł – przekazał minister Telus.

Minister poinformował również, że ramach II transzy pomocy zbożowej na konta rolników z województw lubelskiego i podkarpackiego trafiło już odpowiednio 115 i 30 mln zł, a środki są wciąż jeszcze wypłacane.

Źródło tekstu: gov.pl/MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!