Scroll Top
świeca dymna

Fot. Chris z Pixabay

Fot. Chris z Pixabay

W Brukseli ostro. A w Warszawie?

Spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa towarzyszą protesty rolników. Jutro w Warszawie protest zapowiadany od dwóch tygodni jako „marsz gwiaździsty”.

Tak jak 1 lutego, i dziś traktory wdarły się do centrum Brukseli. W budynku Rady UE odbywa się spotkanie unijnych ministrów rolnictwa. W pobliżu trwają protesty rolników. Jak podaje PAP, powołując się na agencję Belga, protesty zorganizowała Via Campesina (ECVC), organizacja małych i średnich przedsiębiorstw  rolniczych, a jednym z głównych żądań jest wycofanie się UE z rozmów o wolnym handlu np. z krajami Mercosur. Protestujący doprowadzili do zakłóceń w ruchu w dużej części miasta, rzucają w policję petardami.

Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Protestujący po południu mają rozmawiać m.in. z komisarzem Januszem Wojciechowskim.

Wieczorem z kolei zaplanowano posiedzenie Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, która ma m.in. przyjąć projekt opinii do umowy dotyczącej handlu z Ukrainą i przeanalizować możliwość uproszczeń WPR (w tym rezygnacji z niektórych wymogów Zielonego Ładu).
Więcej:

Komisja Rolnictwa PE pracuje nadal nad uproszczeniami WPR

Komisja Rolnictwa PE pracuje nadal nad uproszczeniami WPR

Na jutro natomiast zaplanowano protest rolników w Warszawie. Początek o godz. 11 pod Pałacem Kultury i Nauki. W planach jest przejście pod Sejm i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Komenda Stołeczna Policji podaje: „Na obszarze powiatu legionowskiego, już w godzinach nocnych, po północy należy spodziewać się utrudnień na DK61 w miejscowości Zegrze Południowe, Michałów-Reginów. Z deklaracji organizatora utrudnienia mogą potrwać cały dzień, nawet do północy.

W obrębie gminy Błonie na DK92 możliwe utrudnienia w godz. 10.00-16.00, na odcinku  Bieniewo-Parcele, do miejscowości Bronisze i z powrotem.

Z kolei w Warszawie od godz. 11.00 przewidywane są utrudnienia w centrum Warszawy w rejonie Placu Defilad na wysokości ul. Emilii Plater, dalej Al. Jerozolimskimi w kierunku Ronda de Gaulle’a, a także okolice Pl. Trzech Krzyży, ul. Wiejskiej i dalej w rejonie Al. Ujazdowskich, przed siedzibę Prezesa Rady Ministrów.”

Posty powiązane

error: Content is protected !!