Scroll Top
Od lewej wiceminister Ryszard Bartosik ambasador USA Mark Brzezinski i minister Robert Telus (fot. MRiRW)

Od lewej wiceminister Ryszard Bartosik ambasador USA Mark Brzezinski i minister Robert Telus (fot. MRiRW)

Od lewej wiceminister Ryszard Bartosik ambasador USA Mark Brzezinski i minister Robert Telus (fot. MRiRW)

Z ambasadorem USA o tranzycie ukraińskich towarów

Dzisiejsze spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim dotyczyło głównie działań mających na celu usprawnienie tranzytu ukraińskich towarów rolno-spożywczych przez terytorium Polski.

Ministrowi towarzyszył sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Korytarze solidarnościowe

Minister Robert Telus poinformował o aktywnym udziale Polski w spotkaniach na forum Unii Europejskiej dotyczących tranzytu produktów rolnych z Ukrainy przez korytarze solidarnościowe.

– Budowanie korytarzy solidarnościowych to tworzenie narzędzi zapewniających, aby ukraińskie produkty jechały poza Unię Europejską, do krajów, gdzie są potrzebne – powiedział minister.

Szef resortu rolnictwa wskazał także na potrzebę rozbudowy infrastruktury do przechowywania zboża oraz kolejowej. Zachęcił stronę amerykańską do zaangażowania w projekty służące realizacji tego celu.

Przedłużenie zakazu importu

Minister Telus wskazał na konieczność przedłużenia obowiązywania po 15 września tego roku zakazu importu do Polski z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Podkreślił, że w ostatnim okresie wzrosła ilość ukraińskich towarów rolnych przewożonych tranzytem. Wskazał na gotowość do dalszej pomocy Ukrainie na różnych polach, jednakże bez szkody dla polskiego rynku.

Stanowisko strony amerykańskiej

Ambasador Brzezinski wskazał na duże znaczenie zapewnienia sprawnego przebiegu tranzytu produktów rolnych z Ukrainy. Zadeklarował gotowość analizy możliwych form wsparcia ze strony USA w tym zakresie.

Spotkanie z amerykańskim dyplomatą było także okazją do ponownego podniesienia polskich postulatów dotyczących dostępu do rynku amerykańskiego dla polskiej żywności, m.in. polskich jabłek oraz mięsa wołowego. Strona amerykańska zapewniła o podejmowaniu dalszych działań w tym zakresie.

Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi

Stany Zjednoczone to jeden z najważniejszych polskich partnerów w handlu rolno-spożywczym.

W 2022 r. nasz eksport do USA osiągnął rekordową wartość 770 mln EUR. Od kilku lat największym zainteresowaniem na rynku amerykańskim cieszą się polska czekolada i produkty zawierające kakao, mięso wieprzowe oraz filety i przetwory rybne.

 

Źródło informacji: Gov.pl/MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!