Scroll Top
euro

Od początku grudnia do połowy kwietnia ARiMR wypłaciła 4,7 mld zł płatności końcowych, do wypłaty do końca czerwca pozostaje jeszcze blisko 3 mld zł.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Od początku grudnia do połowy kwietnia ARiMR wypłaciła 4,7 mld zł płatności końcowych, do wypłaty do końca czerwca pozostaje jeszcze blisko 3 mld zł.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Kiedy płatności dobrostanowe?

Wypłata prawie miliarda złotych za realizację ekoschematu Dobrostan zwierząt powinna rozpocząć się w kwietniu.

MRiRW przedstawiło projekt rozporządzenia, określającego wysokość stawek płatności za realizację ekoschematu Dobrostan zwierząt.

Więcej:

104 zł za jeden punkt Dobrostanu zwierząt

Kiedy można spodziewać się płatności?

Termin na opiniowanie wyznaczono symbolicznie: projekt rozporządzenia w sprawie stawek płatności w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt za 2023 r. umieszczono w RCL dopiero dziś, wczoraj informując o nim na stronie internetowej MRiRW.

I na dziś wyznaczono też termin nadsyłania uwag przez CDR i ARiMR. Wprawdzie w ocenie skutków regulacji podano, że projekt przesłano do konsultacji publicznych z 43 organizacjami i instytucjami, ale nie wydaje się, aby czekano na ich opinie.

Zaproponowano, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.

Ponieważ płatności są znacznie opóźnione, opublikowania można się więc spodziewać szybko. A to z kolei otworzy ARiMR drogę do wydawania decyzji i wypłaty należności, w lutym zapowiadanych na kwiecień.

Dziś rusza wypłata dopłat za ekoschematy obszarowe

Czeka na nie ok. 94 tys. rolników, którzy w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt (w kampanii 2023 r.) zapewnili ulepszone warunki dobrostanu ok. 13 mln sztuk zwierząt.

Agencja zapewnia, że wywiąże się z zadania: „Niezwłocznie po ogłoszeniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przystąpi do naliczania i wypłaty tych płatności” – podano na stronie internetowej ARiMR.

Na realizację płatności w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt za 2023 r. przeznacza się 199 324 814,74 euro (922 535 040,07 zł; kurs to 4,6283 zł). Koszty transakcyjne to aż 25 647 919,62 zł – czyli więcej, niż wyda się na większość wariantów, np. na Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym przeznaczono 24 310 115,44 zł.

Trzeba zauważyć, że dziś EBC podaje kurs euro 4.3435 zł, czyli niższy niż stosowany do przeliczeń dopłat z 2023 r. Przynajmniej na tym rolnicy zyskali – bo z pewnością stracili na opóźnieniu wypłat tych płatności i pominięciu ich przy jesiennych zaliczkach.

Wszystkie decyzje o dopłatach należnych za kampanię z 2023 roku powinny być wydane do końca maja, a płatności powinny być wypłacone do końca czerwca.

W połowie kwietnia ARiMR informowała o wypłaceniu 13,9 mld zł z puli 17 mld zł przeznaczonych na dopłaty z 2023 r. Oprócz 922,6 mln zł za dobrostan, rolnicy czekają więc jeszcze na ok. 2 mld zł należne z tytułu innych płatności.

Ok. 9,2 mld zł wypłacono tytułem zaliczek, a 4,7 mld zł tytułem pełnych płatności, wypłacanych od grudnia. Oznacza to, że w ciągu dwóch i pół miesiąca agencja ma jeszcze do wypłaty 3 mld zł, znacznie powinna więc przyspieszyć realizację przelewów.

Posty powiązane

error: Content is protected !!